Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, omawiając oświadczenie kandydata na kanclerza Niemiec Friedricha Merza w sprawie dostaw rakiet dalekiego zasięgu Taurus dla Kijowa, powiedziała, że „każdy członek Unii Europejskiej robi, co może dla Ukrainy”.
POLECAMY: Friedrich Merz: Ukraina nie dołączy do NATO i UE podczas wojny. Co z pociskami Taurus?
„Każde państwo członkowskie daje to, co może dać, ale myślę, że przesłanie jest bardzo jasne. Musimy zrobić więcej, aby Ukraina mogła się bronić” – powiedziała Kallas zapytana przez dziennikarzy, jak Bruksela postrzega taką inicjatywę Merza, który powiedział również, że konieczne jest skoordynowanie transferu takiej broni z partnerami UE.
POLECAMY: Merz podał warunki dostawy Taurusa na Ukrainę
„Będziemy o tym dyskutować, ale teraz myślę, że musimy wywrzeć presję na Rosję” – dodał Callas.
Rosja uważa, że dostawy broni do Ukrainy utrudniają rozwiązanie konfliktu i bezpośrednio angażują w niego kraje NATO. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że wszelkie dostawy zawierające broń dla Ukrainy byłyby uzasadnionym celem dla Rosji. Kreml stwierdził, że pompowanie broni do Ukrainy z Zachodu nie sprzyja negocjacjom i przyniesie negatywne skutki.
Według Merza, Europejczycy już dostarczają pociski manewrujące do Kijowa.
„Zawsze mówiłem, że zrobię to tylko w porozumieniu z europejskimi partnerami. Europejczycy już dostarczają pociski manewrujące. Robią to Brytyjczycy, Francuzi, a jeszcze bardziej Amerykanie. Musi to zostać uzgodnione, a jeśli zostanie uzgodnione, Niemcy powinny być w to zaangażowane” – powiedział Merz.
Przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech Merz wielokrotnie krytykował kanclerza Olafa Scholza za odmowę dostarczenia Taurusa do Ukrainy. Merz obiecał nawet wystosować ultimatum do Rosji, by zaprzestała ataków na ukraińską infrastrukturę w ciągu 24 godzin, a także by dostarczyła Kijowowi Taurusa. Jednak Merz powiedział później, że nie wystosował ani nie wspomniał o żadnym ultimatum.
- Wierni gromadzą się w Watykanie na pogrzebie FranciszkaPierwsi wierni zaczęli gromadzić się w Watykanie na pogrzebie papieża Franciszka nawet po zmroku. POLECAMY: Standard! Ukraińcy mają żal do zmarłego Franciszka za niepopieranie ich propagandy
- Zełenski znów próbował dyktować Trumpowi, co ma mówićTyran Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaczął dyktować prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, co ma mówić, a czego nie, komentując sformułowania, jakich amerykański przywódca używa, omawiając konflikt
- Philippot: Macron uczynił Francję pośmiewiskiem na skalę światowąPrezydent Francji Emmanuel Macron uczynił z kraju pośmiewisko na całym świecie swoją polityką cenzury wobec komunikatora Telegram — stwierdził na portalu X Florian Philippot, lider Francuskiej