Co najmniej 25 Palestyńczyków zginęło w Gazie w wyniku izraelskich nalotów na dwie szkoły na zachód od stolicy enklawy – podaje palestyńska agencja informacyjna WAFA, cytując dane własnego korespondenta.
Wcześniej Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że przeprowadziły ataki przeciwko członkom palestyńskiego ruchu Hamasu, który założył swoje centra dowodzenia w dwóch szkołach w Strefie Gazy.
Według IDF szkoły były wykorzystywane przez batalion Al-Furqan Hamasu jako schronienie dla jego członków oraz jako centra dowodzenia wykorzystywane do planowania i przeprowadzania ataków na IDF.
„Okupacyjne samoloty bojowe uderzyły w szkołę Nasr i (szkołę imienia – red.) Hassana Salameha w dzielnicy Nasr w zachodniej części miasta Gaza, zabijając 25 rodaków” – podała agencja w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.
Agencja nie podaje liczby osób rannych w strajkach. Jak podaje WAFA, ranni trafili do szpitala. Agencja donosi również o śmierci dwóch kolejnych osób w wyniku izraelskiego ostrzału wojskowego „grupy obywateli” w południowo-wschodniej części Gazy.
7 października 2023 r. Izrael stał się celem bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas wkroczyli na tereny przygraniczne, otworzyli ogień do wojskowych i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły w Strefie Gazy operację „Żelazne miecze”, która obejmowała ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: wstrzymano dostawy wody, prądu, paliwa, żywności i leków. Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 39,5 tys. osób, a ponad 91 tys. zostało rannych.
Strefa Gazy została faktycznie podzielona na część południową i północną, a Izrael przeprowadził operację lądową w Rafah, uważanym za ostatni bastion Hamasu.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało strony do zaprzestania działań wojennych. Według stanowiska Moskwy, porozumienie jest możliwe jedynie w oparciu o zatwierdzoną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ formułę polegającą na utworzeniu państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.