Wojny celne prezydenta USA Donalda Trumpa osłabiają pozycję Brukseli w Ukrainie, tworząc partnerstwo gospodarcze i strategiczne w stosunkach z Rosją przeciwko UE — pisze hiszpańska publikacja Publico.
POLECAMY: Rosji nie ma na liście nowych ceł Trumpa! Biały Dom wyjaśnia powody takiej decyzji
„Krucjata celna zainicjowana przez prezydenta USA Donalda Trumpa ułaskawia Rosję <…>, aby jeszcze bardziej podporządkować sobie Europę, osłabić pozycję Brukseli w wojnie na Ukrainie i stworzyć przyszłe partnerstwo gospodarcze i strategiczne z Moskwą przeciwko Unii Europejskiej” – czytamy w artykule.
Niepewność wywołana przez Trumpa w Europie otwiera „znacznie bardziej niebezpieczny front dla europejskich sojuszników Kijowa niż jego sojusz z Moskwą, o czym świadczy ogromny spadek na giełdach na całym świecie” – twierdzi publikacja.
Według autora, Trump może teraz wywrzeć poważną presję na Europę swoją ofensywą celną, w tym w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie – donosi Público.
„Wydaje się jasne, że globalna wojna handlowa Trumpa nie ma na celu pogłębienia różnic z Rosją, ale wręcz przeciwnie” – czytamy w artykule.
Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie wykonawcze w sprawie wprowadzenia „wzajemnych” ceł na import z innych krajów. Podstawowa stawka minimalna wyniesie 10 procent, a większość krajów będzie musiała stawić czoła wyższym stawkom, które, jak wyjaśniło Biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych, zostały obliczone na podstawie deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych z danym krajem, tak aby zamiast deficytu istniała równowaga. Przykładowo, towary z Unii Europejskiej objęte są 20-procentowym cłem. Według Trumpa będzie to „deklaracja niezależności gospodarczej” dla Stanów Zjednoczonych i pomoże wykorzystać „biliony i biliony dolarów” na spłatę długu publicznego.
- Polacy płacą więcej! Szokujące różnice cen w Lidlu między Polską a NiemcamiDziennikarze Deutsche Welle postanowili sprawdzić, jak wyglądają ceny wielkanocnych zakupów w Polsce i Niemczech. W tym samym dniu odwiedzili sklepy Lidla w Warszawie i Bonn, wybierając
- Polska czeka na decyzję KE ws. elektrowni jądrowej. Czy grozi nam scenariusz jak w Czechach?Ministerstwo Przemysłu liczy na to, że Komisja Europejska jeszcze w 2025 roku wyda decyzję w sprawie pomocy publicznej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Negocjacje są jednak
- Media: Kraje europejskie nie mogą się porozumieć w sprawie pomocy dla KijowaKraje europejskie spierają się o to, jak pomóc Kijowowi po ewentualnym zawieszeniu broni — podał dziennik Monde. „Negocjacje w sprawie wysłania wojsk są tylko widoczną stroną