W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów dnia 24 kwietnia pojawiło się najnowsze rozporządzenie dotyczące polityki cowidowej. Projekt ten przewiduje kontynuację naruszających prawo ograniczeń, nakazów i zakazów aż do 30 czerwca. „Wizjoner zdrowia” postanowił być litościwy i znieść „obowiązek” noszenia masek w aptekach.
POLECAMY: SR w Limanowej podważa w całości obowiązek noszenia masek i podstawę do karania z jej brak
W dniu 24 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedłużenia niekonstytucyjnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego związanego z Covid-19. Projekt ten przewiduje częściowe przedłużenie, wprowadzonych z naruszeniem delegacji ustawowej ograniczeń, nakazów i zakazów do 30 czerwca oraz zniesienie „obowiązku” zakrywania ust i nosa w aptekach.
POLECAMY: SR w Giżycku stwierdza, że maski w punktach medycznych są nielegalne
Nowe rozporządzenie covidowe zakłada:
- przedłużenie do dnia 30 czerwca 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego, co jest uzasadnione:
- aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
- sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską;
- zniesienie „obowiązku„ zasłaniania ust i nosa w aptekach, co stanowi pochodną wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w aptekach.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu rozporządzenia w sprawie wprowadzenia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z Covid-19. Dokument ten ma zostać ukończony jeszcze w tym kwartale. Przypominamy, że ostatnie sprzeczne z prawem rozporządzenie w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego obowiązuje do 30 kwietnia.