Od kilku dni do naszej Kancelarii wpływa wiele @ z zapytaniem: Kto jest uprawniony do nałożenia kwarantanny? Czy dyrekcja szkoły/ przedszkola posiada uprawnienia do nałożenia kwarantanny na dziecko, które posiadało kontakt z osobą, u której stwierdzono COVID?
W celu wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości zajrzeć należy do Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2020.1845 z dnia 2020.10.20).
Ustawodawca w art. 33 powyżej cytowanej ustawy przyznał uprawnienia do nakładania kwarantanny wyłącznie Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz Państwowemu Granicznemu Inspektorowi Sanitarnemu.
Spójrz:
Art. 33. [Nałożenie określonych obowiązków na osobę zakażoną, chorą, podejrzaną o zakażenie lub chorobę albo mającą styczność z czynnikami chorobotwórczymi; nakazy i zakazy nakładane przez inspektora sanitarnego]
- Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę zakażoną lub chorą na chorobę zakaźną albo osobę podejrzaną o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub osobę, która miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, obowiązki określone w art. 5 ust. 1.
- W celu zapobieżenia szerzeniu się zakażeń lub chorób zakaźnych państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może, w drodze decyzji:
- Wprowadzić zakaz wstępu do pomieszczeń skażonych;
- Nakazać przeprowadzenie dekontaminacji, dezynsekcji lub deratyzacji nieruchomości lub pomieszczeń;
- Nakazać przeprowadzenie dekontaminacji przedmiotów, a jeżeli nie jest to możliwe – ich zniszczenie;
- Wprowadzić zakaz korzystania z wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i na potrzeby gospodarcze, pochodzącej z ujęć, co, do których istnieje podejrzenie skażenia biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi;
- Wprowadzić zakaz spożywania żywności podejrzanej o skażenie, a w razie potrzeby, zarządzić jej zbadanie, odkażenie, zniszczenie lub przeznaczenie do innych celów;
- Nakazać sekcję zwłok osoby zmarłej, u której rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną;
- Zakazać wykonywania sekcji zwłok ludzi i zwierząt, gdy sekcja zwłok mogłaby prowadzić do zakażenia osób lub skażenia środowiska, z wyjątkiem przypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa.
- Decyzjom, o których mowa w ust. 1 i 2, nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
3a. Decyzje, o których mowa w ust. 1, wydawane w przypadku podejrzenia zakażenia lub choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób:
- mogą być przekazywane w każdy możliwy sposób zapewniający dotarcie decyzji do adresata, w tym ustnie;
- nie wymagają uzasadnienia;
- przekazane w sposób inny niż na piśmie, są następnie doręczane na piśmie po ustaniu przyczyn uniemożliwiających doręczenie w ten sposób.
- W przypadku obiektów budowlanych pozostających pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, decyzja, o której mowa w ust. 2, jest wydawana po zasięgnięciu opinii powiatowego lekarza weterynarii.
- Osoby z objawami choroby zakaźnej dotychczas nierozpoznanej w kraju mogą być poddawane obowiązkom, o których mowa w art. 5 ust. 1, na zasadach określonych w ust. 1-3.
- (uchylony).
- W przypadku konieczności poddania izolacji lub kwarantannie osób, o których mowa w ust. 1 i 5, wojewoda zapewnia warunki izolacji lub kwarantanny przez zapewnienie odpowiednich pomieszczeń, wyposażenia oraz skierowanie do pracy osób posiadających odpowiednie kwalifikacje.
W świetle powyżej powołanego przepisu stwierdzić należy, że dyrektor szkoły/ przedszkola czy też właściciel zakładu pracy nie posiadają delegacji ustawowej do skierowania obywatela na kwarantannę.
Ważne:
Kwarantann jest nakładana przez pracownika PPIS po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego. Zatem przekazanie danych przez dyrekcję szkoły/ przedszkola czy pracodawcy do PPIS o podejrzeniu kontaktu z osobą, u której potwierdzono srowida nie jest stanowi decyzji o kwarantannie.
Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
????????????????????????
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Przypominamy, że naszą Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
4 komentarze
Lubie was czytać. Napiszcie w końcu ze Sars-cov-2 nie jest choroba zakazna. Bo we wszystkich rozporządzeniach, ustawach itp itd jest mowa o chorobach zakaznych. A kovidoza nie jest na liście… chyba ze dodamy zakażenie przez tv. W UK z listy chorób zakaźnych covid zdjęty został 19 marca na 3 dni przed lockdownem a w Polsce chyba na liście nigdy nie był. Pozdrawiam
Szanowna Pani o tym pisaliśmy już dawno. Z tego co pamiętamy z początkiem tego roku. Artykuł jest dostępny na blogu. Prosimy odszukać.
Lista chorob zakaźnych w Polsce
https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2
Czy otrzymanie wiadomości SMS jest prawidłowym przekazaniem informacji o obowiązku odbycia kwarantanny? Czy jedynie ustne przekazanie informacji (nagrane) lub pisemne za potwierdzeniem odbioru?