– Zdecydowaliśmy, że w sezonie zimowym wstęp na targi będzie możliwy z paszportem covidowym – poinformował Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. Niezaszczepione osoby na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich będą mogły wejść jedynie po wykonaniu szybkiego testu. To reakcja na rosnącą w kraju liczbę zakażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19.

Wymóg okazania tzw. paszportu covidowego lub wyniku testu na koronawirusa przy wejściu na imprezy targowe wprowadzają Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jest to rozwiązanie, które zostało już wprowadzone przez organizatorów imprez targowych w wielu innych europejskich krajach. – Zdecydowaliśmy, że w sezonie zimowym wstęp na targi będzie możliwy z paszportem covidowym. Dla tych, którzy nie są zaszczepieni lub nie mają paszportu zostanie zorganizowany punkt do wykonania szybkich testów covidowych. To stworzy tak zwane bezpieczne środowisko, dzięki któremu wystawcy i zwiedzający będą mogli czuć się bezpieczniej ? powiedział Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Ma to zachęcić gości

Efektem wprowadzenia wymogu posiadania paszportu covidowego lub wyniku testu ma być też większa niż dotąd obecność w Poznaniu wystawców i gości targowych z Europy Zachodniej. – Z naszych dotychczasowych doświadczeń wnika, że świat biznesu jest zaszczepiony ? 94 procent osób uczestniczących w targach biznesowych deklaruje nam, że jest już po szczepieniach przeciw COVID-19. Trochę inna sytuacja jest w przypadku targów dla klientów indywidualnych – przekazał prezes Grupy MTP. Kobierski liczy na to, że uda się uniknąć negatywnych reakcji na decyzję o wprowadzeniu obowiązku posiadania tzw. paszportu covidowego, względnie wyniku testu. Przypomniał, że w ostatnim czasie na terenie MTP odbył się szereg kongresów, w których taki wymóg był utrzymany.

Przypominany jednak ze takie działanie jest niezgodne z prawem a każda osoba, która została poszkodowana takim działaniem, powinna złożyć zawiadomienie do właściwej miejscowo prokuratury, skargę do Prezesa UODO w związku z chęcią bezprawnego przetwarzania danych osobowych oraz wniosek o wszczęcie postępowania w związku z segregacją sanitarną do Rzecznika Rządu ds. Równego Traktowania. Oczywiście poszkodowany, którego dobra zostały naruszone, posiada również możliwość żądania zadośćuczynienia za dozna krzywdę na drodze cywilnoprawnej.

Więcej przeczytasz o tym w artykule:

„Prezes próbuje wytłumaczyć swoje niezgodne z prawem działanie koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy produktem, jaki nie daje ochrony przed zachorowaniem”

Prezes Grupy MTP i prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego przyznał, że branża targowa „z największym niepokojem patrzy na rosnący wskaźnik zakażeń”. – Obawiamy się, że może on spowodować ponowne zamknięcie branży. Wtedy konieczna byłaby szybka pomoc finansowa od rządu – inaczej ruszyłaby fala bankructw. Kolejny lockdown zachwiałby rynkiem, podważyłby też przekonanie, że imprezy targowe mogą wrócić do normalnego, cyklicznego rytmu. Dla branży byłoby to niszczące – powiedział. Kobierski podkreślił, że dotychczasowe – spowodowane pandemią – straty w całej branży targowej szacowane są na około 3 miliardy złotych. Ponad 70 procent przedsiębiorstw tej branży straciło ponad 90 procent przychodów, pracę utraciło w sumie ponad 60 tysięcy osób. Dotychczasowy czas pandemii Grupa MTP przeszła bez potrzeby ograniczania zatrudnienia.

– Dziś branża ma do wyboru wprowadzenie obostrzeń lub lockdown. Takie wymogi, jak planowane przez nas, wprowadzili organizatorzy targów w wielu europejskich krajach. Dziś oni czują się już dużo bezpieczniej – podkreślił.

Targi wróciły we wrześniu

Grupa MTP wróciła z regularnym programem targowym we wrześniu. Dotąd odbyły się m.in. targi maszyn do obróbki drewna Drema, targi automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali ITM, targi branży spożywczej Polagra czy targi ochrony środowiska Poleco. – Średnia liczba wystawców i zajęta powierzchnia wystawiennicza to około 60 procent stanu sprzed pandemii. Choć bywają wyjątki: targi poświęcone zielonej energii były dwa razy większe niż przed pandemią, zwiedzających było trzykrotnie więcej. Wystawcy to przede wszystkim podmioty krajowe, obecność firm zagranicznych jest ograniczona. Wynika to miedzy innymi z tego, że największym po Niemczech rynkiem, jeśli chodzi o obecność na naszych targach, jest rynek chiński. Chińscy wystawcy wciąż borykają się z licznymi ograniczeniami związanymi z sytuacją covidową ? wyjaśnił Kobierski.

Jak zauważył, wskaźniki, którymi może się pochwalić Grupa MTP są podobne do wyników innych organizatorów targów w Europie. W przypadku targów kierowanych do szerokiego odbiorcy, odbywają się one na MTP na takim samym poziomie frekwencyjnym jak przed pandemią. – Minione miesiące po raz kolejny udowodniły, że przemysł spotkań ma dużą rację bytu. Nasi wystawcy wyjechali z Poznania zadowoleni ? ci, którzy przyjechali do stolicy Wielkopolski rzeczywiście szukali nowych produktów, nowych maszyn, kontraktów do zawarcia ? nie było przypadkowych zwiedzających. To bardzo dobry sygnał dla targów w przyszłym roku; wystawy, kongresy są tymi miejscami, gdzie najłatwiej nawiązuje się kontakty biznesowe ? tego nie zastąpią spotkania w internecie – podkreślił Kobierski.

Na terenie targów działa szpital

Od 2 listopada na terenie MTP działa ponownie tymczasowy szpital dla pacjentów chorych na COVID-19. W piątek większość miejsc w nim było zajętych, dlatego w niedzielę powiększony został on o kolejny moduł – przybyło kolejne 28 łóżek. W sumie na pacjentów czekają tu obecnie 122 łóżka.

Szpital tymczasowy na terenie MTP został uruchomiony po raz pierwszy na początku 2020 roku. Kiedy sytuacja epidemiczna się ustabilizowała, przeszedł w stan pasywny.

Maksymalne dobowe obłożenie w szpitalu, które wynosiło 324 pacjentów, odnotowano 9 kwietnia. Szpital był przygotowany na przyjęcie 597 pacjentów.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło: PAP

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version