Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad kwarantanny. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

W Radiu Plus w kontekście pandemii koronawirusa Piotr Müller został zapytany, czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji.

„Porównujemy, jak to wygląda w innych krajach” – mówił, dodając, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny.

Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Piotr Müller odparł: Nie wiem do ilu dni, ale na pewno skrócić.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem, czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Ponadto w trakcie rozmowy rzecznik rządu został zapytany o kwestię zapory na polsko-białoruskiej granicy. Wskazał, że prace budowlane rozpoczną się najpóźniej na przełomie stycznia i lutego br.

„W tym roku w wakacje zapora będzie już bardzo widoczna, bo będzie na większości odcinków” – dodał.

Przypominamy:

Kwarantanna graniczna nakładana przez Straż Graniczną jest nielegalna

Sanepid bez uprawnień do nakładania kar administracyjnych

Piotr Müller był również pytany, czy członkowie rządu nadzorujący pracę służb, jeśli zostaną wezwani, pojawią się przed senacką Komisji Nadzwyczajną ds. Pegasusa. Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że Senat nie ma uprawnień kontrolnych.

„W związku z tym taka komisja nie ma prawa wzywać nikogo przed komisję z prawem obowiązku” – odpowiedział.

„Wydaje mi się, że politycy nie pojawią się na komisji, bo nie ma takiej podstawy prawnej i też nie ma dobrej woli po tamtej stronie. Gdyby była dobra wola faktycznego wyjaśnienia sprawy, a nie politycznej bijatyki, to też byłaby inna sytuacja i wtedy można byłoby to rozważyć, ale nie widać tego” – zaznaczył Piotr Müller.

Senat powołał w minionym tygodniu Komisję Nadzwyczajną ds. Wyjaśnienia Przypadków Inwigilacji Przy Użyciu Systemu Pegasus. W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes PiS, mówił w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”, że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać.

„Źle byłoby, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji.

„To całkowite bzdury” – oświadczył.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

PAP

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version