Projekt o weryfikacji covidowej dotyka wrażliwych kwestii danych; trzeba wyważyć racje tych, którzy mówią, że jest potrzebny do walki z epidemią i tych, którzy bronią praw do ochrony danych – powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, pytany, jaką decyzję prezydent podejmie ws. ustawy, jeśli Sejm ją uchwali.

Szrot podkreślił również, że Andrzej Duda jest za dobrowolnością szczepień przeciwko Covid-19.

Poselski projekt ustawy o „weryfikacji covidowej” złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu, przepisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

O stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. projektu oraz pojawiające się medialne doniesienia, że głowa państwa może zawetować propozycję, PAP spytała szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota.

– Ustawa pana posła Hoca jest na bardzo wstępnym etapie prac sejmowych i trudno powiedzieć, jaki będzie ostatecznie jej wynik i czy zostanie ona w ogóle uchwalona, bo tu są przeróżne trudności polityczne – odpowiedział prezydencki minister. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli ustawa trafi na biurko prezydenta, Andrzej Duda „na pewno ją przeanalizuje”.

Stanowisko Dudy z grudnia 2021 roku:

A. Duda: Będę się bardzo uważnie przyglądał ustawie o weryfikacji danych wrażliwych o szczepieniu

Szrot podkreślił, że prezydent opowiada się za dobrowolnością szczepień przeciwko Covid-19. – Ta ustawa dotyka trochę innej materii, natomiast również dotyka bardzo wrażliwych kwestii, wrażliwych danych, dóbr osobistych obywateli – zauważył Szrot.

Polska: Duda oświadczył, że nie jest za obowiązkiem szczepienia

– Trzeba tu z bardzo wielkim wyczuciem wyważyć racje po stronie tych, którzy mówią, że jest to potrzebne do zwalczania tej epidemii, która się rozwija niestety, jak dziś widzimy, i rację tych, którzy bronią tu prawa obywateli do ochrony danych – podkreślił prezydencki minister.

Dopytywany, czy jednak co do zasady prezydent uważa, że pracodawcy powinni mieć informacje m.in. o szczepieniach pracowników przeciwko Covid-19, Szrot odparł, że „będzie mógł (to) powiedzieć po analizie ostatecznego projektu”.

Duda: Przymus szczepień na COVID? Znamy podejście

Pierwsze czytanie projektu złożonego przez posłów PiS odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o „apartheidzie sanitarnym w outsourcingu pracodawców”. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. Projekt, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie trafił w miniony czwartek do drugiego czytania.

Warto w tym miejscu dodać że oprawa i pomysłodawca tej ustawy nijaki Hoc na posiedzeniu Komisji Zdrowia głosował przeciwko wprowadzaniu obowiązku szczepienia posłów.

[PILNE] Hoc pomysłodawca ustawy sanitarnej głosował przeciwko obowiązkowemu szczepieniu posłów

[PILNE] Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o segregacji sanitarnej

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version