W aktualnym stanie prawnym można mrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. Art. 46 konstytucji mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

ZOBACZ: CYRK: Morawieckiemu marzy się opodatkowanie przedsiębiorstw, które współpracują z Rosją

W poniedziałek w czasie spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji został przedstawiony pakiet propozycji, które wymagają zmian w konstytucji m.in. w takich sprawach, jak wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich.

POLECAMY: Opozycja przeciwna zmianom w Konstytucji

Zdaniem opozycji nie ma konieczności zmiany konstytucji, aby przejmować majątki oligarchów – wystarczy zastosować art. 46 konstytucji lub skorzystać z ustawy antyterrorystycznej.
Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył we wtorek, że są to informacje nieprawdziwe, gdyż w obecnym stanie prawnym można jedynie mrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. – Art. 46 mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa, uregulowany specjalnymi przepisami konstytucyjnymi – powiedział.

Mrozić majątki można i to robimy, natomiast nie można ich przekazać w sposób odgórny na rzecz na przykład ofiar napaści rosyjskiej na Ukrainę – dodał.

Jak przekazał, zabezpieczono już ponad 140 mln zł na kontach w ramach sankcji. – Tylko tych środków nie można użyć na rzecz ofiar zbrodni wojennych, tylko mogą być mrożone – podkreślił.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version