Włodzimierz Gut odniósł się do czwartkowej zapowiedzi szefa pandemicznego resortu w zakresie zniesienia restrykcji. Obawiam się zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Nie on pierwszy, który jest niezadowolony ze zniesienia bezprawnie zniesionego obowiązku noszenia maski. Wcześniej swoje niezadowolenie w zakresie zniesienia restrykcji wyrazili pandemicy z PAN.

ZOBACZ: Pandemicy z PAN przeciwni zniesieniu restrykcji

W czwartek Niedzielski poinformował, że podjął decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych. Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut zauważył, że część osób już teraz nie nosi maseczek lub nosi je w niewłaściwy sposób tam, gdzie są do tego zobowiązane dodajmy na podstawie blankietowych przepisów pochodzących z aktu podustawowego, który w świetle prawa nie może ustanawiać prawa. Pytany o to, czy taka decyzja szefa MZ będzie miała jakieś konsekwencje, stwierdził, że zależy to od ludzkich zachowań.

POLECAMY: SR w Limanowej podważa w całości obowiązek noszenia masek i podstawę do karania z jej brak

– Ja bym się obawiał. Przy 10 tys. zachorowań na COVID-19 dziennie zdejmować to, co się nakładało, kiedy było 300 osób zakażonych dziennie, czy nawet mniej, to trochę nie jest najbardziej logicznym rozwiązaniem – powiedział. Przyznał, że jest to decyzja odważna.

W jego ocenie może dojść do „sytuacji niemieckiej”, gdzie obecnie wzrasta liczba zachorowań na COVID-19. Według profesora jedną z przyczyn mogły być manifestacje antywojenne, gdzie nie przestrzegano reguł pandemicznych. Z danych Reuters COVID-19 Tracker wynika, że dziennie zaraża się 227 tys. osób.

Prof. Gut zapytany o to, czy rekomenduje dalsze noszenie maseczek po zakończeniu nakazu w przestrzeniach zamkniętych, powiedział: „Każdy może postąpić, jak chce – ma pełną wolność. Jak chce ryzykować – niech ryzykuje, jego problem.”

To, jak sytuacja potoczy się w Polsce, zależy od aktywności ludzi – stwierdził wirusolog. Zwrócił uwagę na przykład na napływ uchodźców z Ukrainy. Tam zaszczepiono przeciwko COVID-19 ok. 36 proc. ludności – wynika z danych Reuters COVID-19 Tracker.

Prof. Gut powiedział, że decyzję MZ zweryfikuje przyroda. – Mniej więcej w ciągu miesiąca będziemy mieli weryfikację – zakończył.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version