OGTSU („Operator GTS Ukrainy”) zaproponował Europie stopniowe wprowadzenie embarga na korzystanie z rosyjskiego gazociągu Nord Stream . Jak stwierdził dyrektor generalny państwowej firmy Siergiej Makogon, początkowo możliwe jest wprowadzenie ograniczeń tranzytu w wysokości 50%.

„Rozumiemy, że Europa nie może od razu odmówić gazu. Ale stopniowo to planuje. I mówimy: popieramy to, ale ta odmowa rosyjskiego gazu powinna nastąpić kosztem zmniejszenia dostaw przez Nord Stream. A dzisiaj nie widzimy problem z wprowadzeniem ograniczeń na tranzyt Nord Stream w wysokości 50%” – powiedział Makogon w rozmowie z TSN.

Zwrócił też uwagę, że tomy te mogą być transportowane razem przez Ukrainę i Polskę. Wraz z gazociągiem Jamał-Europa (przejścia z kraju agresora przez Białoruś i Polskę do Niemiec) ukraiński GTS jest w stanie przetransportować dodatkowo 20-30 mld m sześc. m gazu. Ponadto zwiększy to zależność Federacji Rosyjskiej od naszej infrastruktury gazowej.

„Zrozumieją, że jeśli uszkodzą nasz GTS, nie będą mogli eksportować gazu do Europy” – zauważa Makogon. Nazwał tę propozycję „deputynizacją Europy”.

Czym jest Nord Stream?

Gazociąg biegnący między Rosją a Niemcami przez Morze Bałtyckie. Długość – 1224 km.

W kwietniu 2010 roku rozpoczęła się budowa gazociągu na Morzu Bałtyckim. W listopadzie przyszłego roku oddano do użytku pierwszą linię Nord Stream, aw październiku 2012 roku drugą. Operatorem projektu jest Nord Stream AG (spółkami macierzystymi są Gazprom, Wintershall, E.ON, Nederlandse Gasunie i Engie).

Projekt obejmował Federację Rosyjską, Niemcy, Holandię i Francję. Jednocześnie Nord Stream został skrytykowany przez kraje tranzytowe rosyjskiego gazu , w tym Ukrainę, kraje bałtyckie i Stany Zjednoczone Ameryki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version