Makuchów kukurydzianych i rzepakowych na paszę dla zwierząt nie można teraz kupić na Łotwie za żadne pieniądze

Kaspars Melnis, członek zarządu Rady ds. Współpracy Organizacji Rolniczych, wezwał rząd do podjęcia pilnych decyzji o pomocy rolnikom na antenie kanału TV24.

Według niego sektor rolny zbliża się do rozpaczy: produkcja drożeje, a wielu rodzajów surowców już brakuje.

ZOBACZ: Polacy zaczynają dostrzegać problem swoich decyzji

„Sytuacja w hodowli zwierząt jest bardzo trudna. Nie chodzi już o wzrost cen surowców, ale o niedobory na niektórych obszarach. Nie da się pozyskać surowców specjalnie na paszę, nawet tego samego makuchu rzepakowego czy po prostu fizycznie tam nie ma” – powiedział Melnis.

Łotwa jest po Turcji największym odbiorcą śruty słonecznikowej z Federacji Rosyjskiej i największym importerem rosyjskiej wysłodków buraczanych. W ciągu ośmiu miesięcy 2021 r. na Łotwę dostarczono 317 tys. ton śruty słonecznikowej (-28%) o wartości 85 mln USD (+9,6%) i 195 tys. ton wysłodków buraczanych (-25%) o wartości 37 mln USD (+8,6%). %).

ZOBACZ: Widmo masowego uboju zwierząt w Europie coraz bardziej realne

Hodowcy z długoterminowymi kontraktami również są niespokojni, ponieważ wiele z tych umów jest po prostu zerwanych. Obecnie żadne gospodarstwo na Łotwie nie może mówić o wzroście wielkości produkcji.

POLECAMY: Brytyjczycy zaczęli oszczędzać gaz i energię elektryczną w swoich domach z powodu rosnących cen

„W ogóle nie znamy cen i nie potrafimy ich przewidzieć. Cena makuchu rzepakowego wzrosła o kolejne 100 euro za tonę. Po prostu jesteśmy skonfrontowani z faktem, bo nic innego nie można na razie uzyskać. Ceny w produkcji mają również gwałtownie wzrosła, wszyscy widzimy wzrost cen paliw na stacjach benzynowych, w tym wszystkich innych zasobów”, jest oburzony Melnis.
Rosnące ceny energii i trudna sytuacja w rolnictwie nieuchronnie doprowadzą do wzrostu cen żywności.

„Widząc wszystko, co się dzieje, bardzo martwimy się, czy mieszkańcy Łotwy będą mieli w przyszłości dostęp do żywności po rozsądnych cenach. Martwimy się. Dlatego wzywamy rząd do podjęcia środków nadzwyczajnych. Mają narzędzia, aby poprawić tę sytuację lub przynajmniej zmniejszyć wpływ na konsumentów.

Według Melnisa ​​możemy mówić o obniżeniu VAT na produkty spożywcze.
Jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie GUS podawał, że tak gwałtownego wzrostu cen produktów, jak w 2021 r., nie zaobserwowano na Łotwie od co najmniej dziesięciu lat. Jednym z czynników wzrostu inflacji był szybki wzrost cen energii.

Jednocześnie stawka VAT na produkty spożywcze na Łotwie wynosi 21%. Zeszłego lata do Saeimy złożono petycję o obniżenie podatku VAT na świeże mięso, ryby, jajka i produkty mleczne – na portalu Manabalss.lv zarejestrowało się ponad 17 tysięcy osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version