Podczas stosunków dyplomatycznych w ostatnich tygodniach przed wojną na pełną skalę kanclerz Niemiec miał sugerować, by Ukraina zrezygnowała z członkostwa w NATO, aby ułatwić porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Zachodem i zapobiec wojnie.

Według „European Truth” jest to stwierdzone w materiale The Wall Street Journal, opartym na komunikacji ze źródłami. 

Według dziennikarzy nie wszyscy zachodni sojusznicy wierzyli wywiadowi USA, że Putin rzeczywiście planuje inwazję.

Według źródeł w Paryżu, rozmowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Putinem 7 lutego, kiedy prezydenci siedzieli na różnych końcach długiego stołu przez 6 godzin, wydawała się „jeszcze trudniejsza niż wcześniej”. Putin prawie cały czas mówił o „historycznej jedności Rosji i Ukrainy” i ganił Zachód za „hipokryzję”, podczas gdy Macron starał się przywrócić rozmowę do współczesnych realiów i tego, że wojny nie można tolerować. 

Podobnie, według źródeł, 15 lutego odbyło się spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – Putin na nowo wyjaśnił swoją wizję historii, a kanclerz starał się przekazać, że porządek międzynarodowy opiera się na poszanowaniu współczesnych granic, bez względu na to, jak widzi przeszłość i że w razie wojny Zachód jest gotowy do nałożenia sankcji, opinia publiczna w tych krajach będzie nawoływać do maksymalnej izolacji Rosji, a to oznaczać będzie koniec ścisłej współpracy Niemiec i Rosji. 

W odpowiedzi Putin rzekomo nazwał zachodnich przywódców „słabościami”, jeśli polegali na opinii publicznej. 

Na spotkaniu z Zełenskim 19 lutego Scholz rzekomo wezwał go do porzucenia kursu euroatlantyckiego, aby zapobiec wojnie, w ramach szerszego porozumienia między Zachodem a Rosją w sprawie bezpieczeństwa w Europie. Pakt ten miał zostać podpisany przez prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, co wspólnie gwarantowałoby bezpieczeństwo Ukrainy.

Według źródeł Zełenski powiedział, że Putinowi nie można ufać i wierzył, że będzie przestrzegał umów, a większość Ukraińców chce członkostwa w NATO. W Niemczech po tym jeszcze bardziej zmartwiony. Doradcy kanclerza wierzyli, że Kreml będzie nadal utrzymywał wojska w pobliżu granic Ukrainy, wyrządzając jej straty gospodarcze i ostatecznie rozpocznie inwazję. 

Kilka dni przed wojną zachodni przywódcy przeprowadzili rozmowę wideo. Według źródeł Maron powiedział podczas na niej, że Biden był prawdopodobnie ostatnią osobą, która może jeszcze zapobiec wojnie i wezwał go, aby spróbował porozmawiać z Putinem osobiście. 

Prezydent USA zgodził się i poprosił Macrona o pełnienie roli mediatora. 20 lutego prezydent Francji rozmawiał z Putinem oddzielnie, w tym omówił przesłania na potencjalne spotkanie. Jednak już następnego dnia Putin poinformował Macrona, że ​​nie jest zainteresowany szczytem i planuje uznanie niepodległości ORDLO. Powiedział również, że NATO zignorowało obawy Rosji związane z bezpieczeństwem i rzekomo planuje rozmieszczenie broni jądrowej na Ukrainie. W tej rozmowie rosyjski przywódca rzekomo powiedział Macronowi wprost, że prawdopodobnie „przez jakiś czas nie będą się komunikować”, ale docenia „szczerość rozmowy”.  

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version