Senat USA przywrócił pożyczkę, praktykę II wojny światowej, która pozwoliła Ameryce szybko uzupełnić zaopatrzenie sojuszników w walce z nazistowskimi Niemcami bez czasochłonnych przeszkód proceduralnych. Teraz pozwoli prezydentowi Joe Bidenowi na efektywniejsze wysyłanie broni i innych dostaw na Ukrainę w kontekście wojny z Federacją Rosyjską.

Program został przyjęty jednogłośnie wieczorem 6 kwietnia. Według Politico senatorowie szybko poparli tę propozycję, ponieważ Siły Obronne Ukrainy udowodniły, że są w stanie walczyć z siłami rosyjskimi, które od końca lutego ostrzeliwały miasta cywilne.

Amerykańscy ustawodawcy uciekli się do niezwykłych taktyk, które ostatnio stosowano podczas największego globalnego konfliktu XX wieku. Eksperci nazywają to kolejnym znakiem, że USA i ich sojusznicy w Europie postrzegają rosyjską inwazję jako egzystencjalne zagrożenie dla porządku liberalnego.

Pokazuje też, że świat zachodni wierzy, że Ukraina może teraz wygrać w walce z rosyjskim okupantem.

Kongres niedawno zatwierdził prawie 14 miliardów dolarów pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, z których część została już rozdzielona. We wtorek 5 kwietnia Departament Stanu ogłosił dodatkowe 100 milionów dolarów na finansowanie oszczepów i innego sprzętu, co podniosło całkowitą pomoc bezpieczeństwa naszego narodu od rosyjskiej inwazji 24 lutego do 1,7 miliarda dolarów.

Konieczność uzupełnienia zaopatrzenia ukraińskich sił zbrojnych nabrała w ostatnich dniach coraz pilniejszego charakteru, ponieważ brutalność wojny w Rosji została jeszcze bardziej ujawniona, a ustawodawcy szybko zareagowali, w szczególności na pilne apele ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Należy zauważyć, że ustawa Lend-Lease na rzecz obrony demokracji na Ukrainie z 2022 r. przyspieszy transfer krytycznego sprzętu wojskowego i innych niezbędnych dostaw, zmniejszając biurokratyczną biurokrację. Umożliwia to de facto darowizny sprzętu, przy czym przepisy przewidują, że kraje-odbiorcy muszą zwrócić pieniądze do USA w późniejszym terminie.

Minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba podziękował Senatowi za przyjęcie tej ustawy. „To ważny pierwszy krok w kierunku Lend-Lease, który ułatwi dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Oczekujemy szybkiego przyjęcia w Izbie Reprezentantów i podpisu Prezydenta Stanów Zjednoczonych” – napisał. .

Co oznacza program pożyczka-dzierżawy

Lend-lease (ang. lend-lease, from lend – to lend and lease – to lease) – ogólna nazwa systemu udostępniania niektórych państw sojuszniczych w koalicji antyhitlerowskiej innym państwom sojuszniczym sprzętu wojskowego, broni, amunicji, sprzęt, surowce, żywność i usługi. Pochodzi od nazwy prawa amerykańskiego z 11 marca 1941 r., zgodnie z którym rząd miał prawo, na warunkach leasingu, dostarczać broń państwom, których obrona w latach wojny została uznana za niezbędną dla bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych.

Po zakończeniu II wojny światowej zwrotowi lub odszkodowaniu podlegały jedynie materiały niewykorzystane, poddane recyklingowi lub utracone w czasie walk. Co więcej, Amerykanie udzielili długoterminowej pożyczki na wypłatę odpowiedniego odszkodowania. Wśród osób, które otrzymały pomoc w ramach programu Lend-Lease, znalazły się 42 kraje. Całkowity koszt dostaw wyniósł 46-48 miliardów dolarów (około 13% wszystkich amerykańskich wydatków wojskowych w latach wojny lub ponad 50% ich eksportu).

Korzyści z Lend-Lease dla Ukrainy

W Senacie USA ustawę Lend-Lease w celu ochrony demokracji na Ukrainie, mającą na celu uproszczenie udzielania pomocy wojskowej, przedstawił demokratyczny senator Jean Shaheen . Inicjatywa powstała w wyniku wyjazdu delegacji amerykańskich negocjatorów do Kijowa na początku 2022 roku.

Ten projekt ustawy powinien dać prezydentowi USA rozszerzone uprawnienia do szybszego zawierania umów leasingu bezpośrednio z Ukrainą oraz przyspieszenia dostaw sprzętu wojskowego. Zapewnia również, że przeszkody biurokratyczne nie przeszkodzą administracji Bidena w szybkim zapewnieniu Kijowowi narzędzi potrzebnych do obrony przed Federacją Rosyjską.

Senator Shaheen przez długi czas kierował w Senacie wysiłkami, by pociągać Rosję do odpowiedzialności za jej złowrogie działania przeciwko USA i ich sojusznikom.

„W miarę rozwoju wojny na Ukrainie szybkie dostarczenie pomocy wojskowej ma kluczowe znaczenie dla zdolności tego kraju do odizolowania się od niesprowokowanych ataków Putina. Kreml dokonuje przerażających ataków w całym kraju na infrastrukturę cywilną i celuje w niewinnych mężczyzn, kobiety i dzieci”. skomentowała.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version