Hipokryzja dotycząca „wojennych uchodźców” na Wiejskiej trwa i ma się całkiem dobrze. Po wprowadzeniu przy pomocy specustawy o pomocy Ukraińcom uprawnienia do pełnego socjalu, a także uchwaleniu przez obie Izby niekorzystnej dla Polaka ustawy sankcyjnej przyszedł czas na kolejne uprzywilejowanie uchodźców.

ZOBACZ: Uchodźca zarobi dwa razy więcej niż Polak, pracując mniej

Tym razem to Senat postanowił stać się wybawcom uchodźców i opracował i skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianach podatkowych w związku wojną w Ukrainie. Zakłada on m.in. zwolnienie z PIT i CIT obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę oraz określa zasady opodatkowania podmiotów działających w Polsce, których wspólnikami są obywatele Ukrainy lub Białorusi.

POLECAMY: Ukrainiec nad Polakiem. Co szykuje rząd

Projektowana ustawa przewiduje zwolnienie od podatku od spadków i darowizn „nabycia w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych” przez obywatela Ukrainy lub Białorusi, który w okresie od  24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przeniósł miejsce zamieszkania z Ukrainy lub Białorusi do Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mieszkanie Plus nie dla Polaka. PFR zdecydował o pierwszeństwie Ukraińców

Innym proponowanym rozwiązaniem jest rozszerzenie w zakresie PIT beneficjentów tzw. ulgi na powrót o obywatela Ukrainy lub Białorusi, który od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. przeniósł miejsce zamieszkania z Ukrainy lub Białorusi do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy. Ulga ta obejmować ma roczne przychody do kwoty 85 528 zł osiągniętych z tytułu stosunku pracy, stosunków pokrewnych, umów zlecenia w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych.

ZOBACZ: Utworzenie punktu nadawania numeru PESEL na Stadionie Narodowym kosztowało 2,3 mln zł.

Zakłada się też zwolnienie od PIT wartości nieodpłatnych świadczeń – m.in. z tytułu udostępnienia lokalu mieszkalnego lub środka transportu, otrzymanych od dnia 24 lutego do 31 grudnia przez obywatela Ukrainy lub Republiki Białorusi. Projekt przewiduje też rozszerzenie w zakresie PIT i CIT kosztów uzyskania przychodów o straty powstałe w okresie od 24 lutego do 31 grudnia „w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy”, a także „w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, a ich utrata lub likwidacja nastąpiła w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy”.

Proponuje się też ustanowienie tzw. ulgi na straty wojenne, tj. prawa do odliczenia przez przedsiębiorcę odpowiednio od podstawy obliczenia podatku, od podstawy opodatkowania albo od przychodu kwoty stanowiącej 200 proc. strat powstałych w okresie od  24 lutego do 31 grudnia w wyniku utraty lub uszkodzenia na terytorium Ukrainy, Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej towarów lub środków trwałych”.

Inne proponowane rozwiązanie to ustanowienie podstaw prawnych dokonywania odliczeń podatkowych z tytułu darowizn przekazanych od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy organizacjom pożytku publicznego, jednostkom samorządu terytorialnego oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – w kwocie odpowiadającej 200 proc. ich wartości.

Proponuje się też odniesienie tzw. ulgi za złe długi do sytuacji, w której przedsiębiorca będący podatnikiem PIT, CIT oraz ryczałtu nie otrzymał należności pieniężnej z tytułu realizacji umowy zawartej przed 24 lutego  z podmiotem będącym rezydentem podatkowym Ukrainy, Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej, przy jednoczesnym podwyższeniu kwoty rozliczanego uszczerbku do 200 proc. wartości wierzytelności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version