100 tys. uchodźców z Ukrainy otrzyma dofinansowanie w wysokości 500 zł na leki, które będzie można wykupić w aptekach w całej Polsce. Program finansowany jest z wpłat darczyńców z całego świata.

Przyjmowanie wniosków w programie ruszy po Świętach Wielkanocnych, a pierwsze leki będzie można kupić na początku maja.

Za akcję odpowiadają firma Pelion i organizacja charytatywna Direct Relief. Szczegóły dofinansowania po 500 złotych na leki zaprezentowano w Warszawie.

POLECAMY: Senat chce zwolnić „wojennych uchodźców” z płacenia podatków

By wypłacać po 500 zł na leki uchodźcom z Ukrainy, stworzona zostanie specjalna aplikacja. Specjalnym kodem wygenerowanym przez aplikację będzie można zapłacić w aptece.

Z systemem tym zintegrowane będzie około 2/3 aptek w Polsce. W pozostałych również będzie można skorzystać z programu pomocowego, natomiast najpierw trzeba będzie zapłacić własnymi środkami, a potem ubiegać się o zwrot.

Dofinansowaniem objęte będzie wiele leków wydawanych na receptę i bez recepty, m.in. przeciwcukrzycowych, stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego czy nerwowego. Receptę będzie mógł wystawić dowolny lekarz w Polsce.

Z dopłaty będą mogli skorzystać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. Obecnie przewidziano pomoc dla 100 tys. osób, ale w przyszłości nie wyklucza się rozszerzenia programu.

ZOBACZ: Uchodźca zarobi dwa razy więcej niż Polak, pracując mniej

Organizacja Direct Relief przeznaczyła na tę akcję 10 mln dolarów. Jak zapewnia, środki pochodzą od darczyńców z 73 krajów z całego świata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version