Rosyjska Rada do Spraw Międzynarodowych nazwała stratę wartego 750 milionów dolarów krążownika rakietowego Moskwa „nieznaczną”. Uważają, że „niewiele się to zmienia” dla Federacji Rosyjskiej.

Wasilij Kaszyn, ekspert rady i dyrektor Centrum Kompleksowych Studiów Europejskich i Międzynarodowych, powiedział to w wywiadzie dla rosyjskich mediów. „Jeżeli załodze udało się uratować, to utrata tego statku to tylko strata prestiżu, w praktyce dla Rosji niewiele się to zmienia” – powiedział.

Według Kaszyna teoretycznie „Moskwa” była potężnym statkiem, ale „długo i głęboko” przestarzałym. Miał słabą obronę powietrzną i „praktycznie niemożliwe było wykorzystanie” jej w wojnie z Ukrainą, ponieważ pociski manewrujące z krążownika nie mogły trafić w cele naziemne.

Rosyjski ekspert dodał, że to samo dotyczy innych starych krążowników projektu 1164 – Marszałek Ustinow i Wariag, a także jedynego lotniskowca Federacji Rosyjskiej admirała Kuzniecowa i dużych okrętów przeciw okrętom podwodnym projektu 1155.

Kaszyn powiedział również, że rosyjska armia może nadal używać ciężkich krążowników rakietowych Projektu 1144 po „głębokiej” modernizacji, ale „reszta musi zostać usunięta”.

The New York Times napisał, że zniszczony krążownik Moskwa może odegrać kluczową rolę w ataku na Odessę. Zdaniem ekspertów wrak statku był dla Rosjan nie tylko symboliczną i bolesną stratą, ale ma też praktyczne konsekwencje w prowadzeniu wojny z Ukrainą.

Przypomnijmy, „Moskwa” została uderzona 13 kwietnia dwoma pociskami „Neptun” wojska ukraińskiego. Rosyjskie Ministerstwo Obrony mówi, że na statku wybuchł pożar i zatonął „w sztormie”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version