Wydobycie węgla kamiennego w regionie karwińskim potrwa do drugiego kwartału 2023 r. Zatwierdził to Zarząd OKD. Według pierwotnych planów wydobycie miało się zakończyć jeszcze w tym roku. Jednocześnie zarząd OKD przygotuje analizę kolejnego możliwego przedłużenia wydobycia do 2025 roku. Po poniedziałkowym spotkaniu przedstawiciele OKD i Ministerstwa Finansów opowiedzieli dziennikarzom w Stonavie w regionie Karwina.

„Jako Ministerstwo Finansów poprosiliśmy Zarząd i Radę Nadzorczą o przygotowanie analizy ewentualnej kontynuacji wydobycia w najbliższych latach do 2025 r.” – powiedział wiceminister finansów Roman Binder. Według niego ma to związek z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego państwa, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę. Minister finansów Zbynek Stanjura (ODS) miał pierwotnie uczestniczyć w spotkaniu, ale ma covid-19 i jest w izolacji.

A W POLSCE: Morawiecki apeluje o embargo na rosyjski węgiel i chce sprowadzać go do Polski z RPA

„Uważamy, że kwestia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego jest bardzo ważna, dlatego poprosiliśmy władze spółki o sporządzenie analizy, która dokładnie odwzorowałaby te rzeczy, jeśli w ogóle, to w ogóle, a następnie zajmiemy się tą kwestią dalej”. — powiedział Binder.

Roman Sikora, który od zeszłego tygodnia jest prezesem zarządu OKD, powiedział, że jego jasnym zadaniem jest ocena wszystkich parametrów i wszystkich możliwości dalszego wydobycia do 2025 roku.

„W piątek Nadzwyczajna Rada Dyrektorów zatwierdziła wariant kontynuacji wydobycia do drugiego kwartału 2023 roku. Myślę, że jest to stosunkowo pozytywna wiadomość dla tego regionu. Analiza, którą wykonamy i którą następnie przedstawimy jedynemu udziałowcowi i głównemu właścicielowi, jakim jest Ministerstwo Finansów, wyznaczy nam kolejny kierunek obsługi OKD w przyszłości” – powiedział Sikora.

Rzeczniczka OKD Naďa Chattová poinformowała, że ​​OKD planuje wydobyć w tym roku około 1,3 miliona ton węgla i kolejne 450 000 ton w pierwszej połowie przyszłego roku. Obecnie rozpoczęły się przygotowania do budowy terenów wydobywczych na 2023 rok.

„Sprzedajemy węgiel energetyczny na cały 2022 rok. W przypadku koksowni umowy sprzedaży zawierane są na pierwsze półrocze tego roku. W tej chwili są trzy pełne zatoki, a stopniowo w tym roku będzie ich do pięciu. W 2023 roku planujemy w sumie cztery bieguny” – powiedział Sikora.

Większość węgla, który OKD będzie teraz wydobywać, pozostaje w Czechach, pozostałe trafiają do klientów z sąsiednich krajów. „W przypadku ewentualnego dalszego rozszerzenia wydobycia OKD musiałaby rozpocząć przygotowania najpóźniej w lipcu tego roku”, powiedziała Chattová.

OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach. Stopniowo kończy wydobycie, ponieważ na dłuższą metę nie opłaciło się. Firma czerpie korzyści tylko w Kopalni ČSM. OKD zatrudnia około 3300 osób. Państwo jest własnością państwa poprzez Prisko.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version