W środę co najmniej kilka gmin w Polsce zostało odciętych od gazu. To pokłosie sankcji, jakie polski rząd nałożył na Rosję. W piątek PGNiG rozpoczęło przywracanie dostaw gazu w gminach, w których zajmowała się tym objęta sankcjami firma Novatek. Jak poinformował PGNiG, gaz mają już z powrotem mieszkańcy gminy Polanów, Cegłów, Kałuszyn, Mrozy i Żuromin.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na tzw. polskiej liście sankcyjnej jest m.in. firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. W wyniku tej decyzji z dnia na dzień bez gazu znalazło się co najmniej kilka gmin w Polsce. O problemie oficjalnie informowały Łeba, Mieścisko, Mrozy, Zagórów i Cegłów. Odcięcie od gazu w środę miało  jednak dotyczyć nawet kilkunastu gmin.

Jak podkreśliło PGNiG, polecenie Prezesa Rady Ministrów wydane w piątek na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, pozwoliło na szybkie działanie spółek z Grupy Kapitałowej, które sukcesywnie uruchamiają dostawy odbiorcom do tej pory obsługiwanym przez Novatek. Rosyjski koncern i jego polska spółka Novatek Green Energy zostały objęte sankcjami przez polski rząd. Novatek jest dostawcą gazu, ale także operatorem sieci wyspowych.

POLECAMY: Müller żąda, aby spółka zależna rosyjskiej firmy Novatek przekazała infrastrukturę polskim firmom

Decyzja Prezesa Rady Ministrów zobowiązała Polską Spółkę Gazownictwa – operatora systemu dystrybucyjnego z grupy PGNiG – do świadczenia usług, po wydaniu przez Prezesa URE odpowiednich decyzji ws. koncesji – na infrastrukturze dystrybucyjnej na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.

Jak poinformowało PGNiG, po nawiązaniu kontaktu przez PSG z przedstawicielami firmy Novatek, wydanie infrastruktury i niezbędnej dokumentacji odbyło się bez zakłóceń i w dobrej atmosferze. Obsługiwana odtąd przez PSG infrastruktura obejmuje łącznie ponad 85 km sieci gazowych średniego ciśnienia, do których gaz jest dostarczany cysternami w postaci skroplonej i po regazyfikacji przesyłany do odbiorców.

Dostawy paliwa zapewnia spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych oraz inni odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej rozliczani będą według taryfy PGNiG OD, zatwierdzonej przez Prezesa URE. Odbiorcy uprawnieni do taryf na mocy ustawy o ochronie odbiorców gazu powinni złożyć odpowiednie oświadczenie o objęciu ochroną. Natomiast klienci biznesowi rozliczani będą według obowiązującego Cennika PGNiG OD.

PGNiG przypomniało, że odbiorcy nie muszą podpisywać dodatkowych umów, zgodnie z Prawem energetycznym, w ich imieniu umowę rezerwową albo umowę sprzedaży z urzędu podpiszą PGNiG Obrót Detaliczny, jako sprzedawca gazu, z operatorem sieci, czyli PSG. O fakcie zawarcia takiej umowy PGNiG Obrót Detaliczny poinformuje każdego klienta w terminie 30 dni od jej podpisania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version