Po wprowadzaniu przez Unię Europejską częściowego embarga na rosyjską ropę rynek szybko zareagował. Ceny ropy naftowej na świecie wzrosły o 1% lub więcej we wtorek rano, a kontrakty terminowe na ropę Brent (na lipiec) wzrosły powyżej 123 USD za baryłkę, ponieważ UE postanowiła ograniczyć import rosyjskiej ropy.

Według stanu na godz. 6.40 czasu lokalnego cena kontraktów terminowych na ropę Brent w sierpniu wzrosła o 1,43% do 119,28 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy lipcowej wzrosła o 1,26% do 123,2 USD. Brent jest notowany powyżej 123 USD za baryłkę po raz pierwszy od 24 marca. Kontrakty terminowe na lipcową WTI wzrosły o 1,2% do 118,59 USD za baryłkę.

POLECAMY: Przywódcy UE zgadzają się na częściowe embargo na import ropy z Rosji

W poniedziałek późnym wieczorem Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie częściowego embarga na ropę naftową, które dotknie transporty morskie ropy z Rosji. Jednocześnie blok potwierdził, że ropa naftowa dostarczana rurociągami nie będzie objęta szóstym pakietem sankcji. Przyjmuje się jednak, że do końca roku UE ograniczy import ropy o 90%.

Do wzrostu cen ropy przyczyniają się także oczekiwania wzrostu popytu w Chinach, które łagodzą ograniczenia w przepływie ludności – podali analitycy ANZ w Wall Street Journal. Chiny są jednym z największych importerów i konsumentów ropy naftowej.

POLECAMY: Chiny prowadzą rozmowy w sprawie zakupu taniej rosyjskiej ropy na strategiczne rezerwy

Rynki nadal monitorują również sytuację greckich tankowców. Członkowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zatrzymali 27 maja dwa tankowce w Zatoce Perskiej. Według ich oświadczenia była to odpowiedź na działania władz greckich, które wcześniej zajęły tankowiec z irańską ropą, a następnie przekazały ją władzom amerykańskim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version