Republika Czeska zaostrzyła warunki otrzymywania pomocy humanitarnej przez „uchodźców” z Ukrainy, aby zapobiec napływowi do kraju dotowanych turystów z Ukrainy – podał portal Novinky.cz.

Minister edukacji Petr Gazdik powiedział na posiedzeniu plenarnym izby wyższej parlamentu, że projekt Lex Ukraine, który przewiduje, że uchodźcy otrzymają 5 tys. koron czeskich (ok. 200 euro), wymaga znacznych zmian. Senat przyjął uaktualnioną ustawę i przekazał ją prezydentowi.

Zasiłek humanitarny nie będzie wypłacany w przypadkach, gdy uchodźcy otrzymali od państwa bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie itp. Weźmie również pod uwagę, czy uchodźcy, którzy są zarejestrowani w Republice Czeskiej, mieszkają w tym kraju – wyjaśnił Gazdik.

„Pomoc humanitarna nie będzie wypłacana, jeśli uchodźcy otrzymali od państwa darmowe zakwaterowanie, żywność itp. Będą też sprawdzać, czy uchodźcy zarejestrowani w Czechach mieszkają w tym kraju” – wyjaśnił Gazdik.

POLECAMY: Polacy nie są już chętni do pomocy Ukraińcom. Punkty wsparcia świecą pustkami

Zmiany regulują również kwestię ubezpieczenia zdrowotnego migrantów oraz składki na rzecz gospodarstw domowych za ich bezpłatne zakwaterowanie. Praga będzie pokrywać koszty ubezpieczenia zdrowotnego, z wyjątkiem dzieci i osób starszych, przez maksymalnie 150 dni.

„Celem jest większa motywacja tych ubezpieczonych do wejścia na rynek pracy” – powiedział minister edukacji. Poprawka nie została jeszcze zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta.

POLECAMY: „Gdzie się podziało 40 miliardów?” W Stanach Zjednoczonych mówili o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version