W Polsce zostanie, uruchomiono pilotażowy projekt druku dowodów osobistych i paszportów dla obywateli Ukrainy.

– Zaledwie trzy dni temu dzięki wsparciu naszego MSZ uruchomiliśmy w Warszawie pilotażowy projekt. Dziś wyjechały w teren cztery autobusy, gdzie przyjmujemy wnioski od naszych obywateli o wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu zagranicznego. Pierwsze dokumenty będą dostępne na początku sierpnia. Biorąc pod uwagę logistykę w czasie wojny, termin wystawienia pilnych dokumentów wyniesie do 20 dni, a zwyczajowo do 40-45 dni – Poinformował o tym w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewgienij Enin.

18 czerwca wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Irina Wereszczuk poinformowała o zbliżających się zmianach w przepisach dotyczących dokumentów paszportowych dla osób wewnętrznie przesiedlonych i deportowanych.

POLECAMY: Adam Bodnar domaga się, aby Ukraińcy mogli głosować w wyborach samorządowych

23 czerwca pojawiła się informacja, że w związku z wojną proces wytwarzania dokumentów biometrycznych – dowodów osobistych i paszportów – będzie trwać dłużej niż dotychczas. Z tego powodu pojawiły się opóźnienia w wydaniu dokumentów.

Nowe dokumenty mają zapobiec przymusowemu pozbawianiu Ukraińców obywatelstwa na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie. Jak podaje „Rzepa” – Rosjanie już rozpoczęli w Chersoniu wdrażanie procedury przymusowego nadawania rosyjskiego obywatelstwa noworodkom. Problematyczny jest w tym kontekście fakt, że Ukraina jest obecnie zamknięta dla wjazdu obywateli rosyjskich.

rp

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. W Chersoniu jest 90 % osób tylko rosyjskojęzycznych…to z tym przymusem to przesada, tak jak z Krymem… byłem w 2011 roku – nikt tam nie chciał być ukraińcem, koleżanka nawet nie mogła się tym językiem porozumieć …

Napisz Komentarz

Exit mobile version