996,60 zł za tonę – tyle mają płacić odbiorcy indywidualni za węgiel używany do ogrzewania domów według podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy. Nie wiadomo jeszcze, czy sprzedawcy zdecydują się wziąć udział w programie – to na nich spoczywać będzie finansowanie zniżek, a nie otrzymali wiążących gwarancji, że pieniądze zostaną im zwrócone w całości.

Dopłaty do węgla. Andrzej Duda podpisał ustawę

„Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw” – czytamy w komunikacie. 

Jak dodano, Andrzej Duda podpisał również ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.

Dopłaty do węgla. Co zakłada ustawa?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych przewiduje, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem – red.) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł

To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany węgiel może być tańszy. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie trzy tony węgla w tej cenie.

Dodatkowo, ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. 

Może się więc okazać, że rekompensaty będą niższe, niż koszt poniesiony przez sprzedawców. Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Podczas zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy:

Klapa rządowego programu dopłat do węgla. Przedsiębiorcy nie zamierzają kredytować nieudolnego rządu


Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

  1. Polacy mają krótka i wybiórcza pamięć. Jeszcze niedawno rządziło nami coś, co gdyby dalej porzadzilio , to nie byłoby Polski.Kazdy rząd popełnia błędy, ale ten przynajmniej pomógł Polakom i dalej stara się pomóc. Jak słyszę, że rząd pomaganiem uchodźcom wojennym wywoła wojnę, to mnie mdli. Kto walczy z pomaganiem bliźniemu ,walczy z Panem Bogiem. A Pan Bóg nie lubi tchórzy i prędzej do wojny przyczynia się tchórzliwi, histeryczni ,wygadujacy głupoty Polacy. Trzeba rozeznawać co jest dobre i mądre, a co głupie i źle

    • Wojnę pomaganiem uchodźcom – nie ale wysyłaniem sił zbrojnych tak. Polska staje się wtedy stroną konfliktu wojskowego.

Napisz Komentarz

Exit mobile version