Około dwie trzecie ukraińskich »uchodźców« zamierza pozostać w krajach przyjmujących do czasu zakończenia działań wojennych i poprawy sytuacji bezpieczeństwa, wynika z raportu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

UNHCR i jego partnerzy przebadali około 4,900 ukraińskich uchodźców w Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii, Polsce, Rumunii i Słowacji w maju i czerwcu.

„Większość uchodźców z Ukrainy ma nadzieję na jak najszybszy powrót do domu, ale około dwóch trzecich (65 proc. – red.) spodziewa się pozostać w krajach przyjmujących do czasu ustąpienia działań wojennych i poprawy sytuacji bezpieczeństwa” – napisano w opublikowanym w środę badaniu.

ZOBACZ: Szwajcarzy mają dość ukraińskich „uchodźców”

Według wyników badań 16% badanych planuje powrót na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, przy czym 15% z nich zamierza pozostać tam tylko tymczasowo, aby odwiedzić rodzinę lub pomóc krewnym w ewakuacji.

POLECAMY: Prawie 30 proc. przesiedleńców planuje na stałe zamieszkać w Polsce

„Spośród tych, którzy chcą wrócić, 40% planowało to zrobić w ciągu najbliższego miesiąca. Jednak plany uchodźców dotyczące pozostania lub relokacji różniły się znacząco w zależności od regionu pochodzenia, czasu, jaki upłynął od momentu wysiedlenia, oraz krajów przyjmujących. Większy odsetek uchodźców z Kijowa i obszarów na zachodzie planował powrót, w przeciwieństwie do uchodźców ze wschodu i północy” – napisano w raporcie.

POLECAMY: Zaczyna się. Brytyjski oficer wyrzucił na ulicę ukraińską rodzinę

Według najnowszych danych UNHCR, około 8,8 mln osób opuściło Ukrainę w okresie od 24 lutego do 5 lipca br.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version