Mieszkańcy Braniewa w województwie warmińsko-mazurskim skarżą się na utratę dochodów z powodu zamknięcia granicy z Rosją – pisze Balkan Insight.

Według artykułu, przygraniczne miasto odgrywało kiedyś ważną rolę w tranzycie rosyjskiego węgla, ale jego znaczenie spadło po decyzji Warszawy o nałożeniu embarga na Moskwę. Szef terminalu towarowego Polfrost, Dariusz Lewko, powiedział, że pracownikom obcięto pensje o 30 proc. Powiedział, że firma miała spadki w swojej historii, ale „nigdy nie było tak źle”.

„Terminale rozładowujące rosyjski węgiel zapewniały stabilne, dobrze płatne miejsca pracy. Rosjanie pojechali na zakupy do Braniewa, a Polacy do Kaliningradu po tanią benzynę” – czytamy w publikacji.

Podkreśla się, że największe oburzenie wyrażają lokalni przedsiębiorcy.

„Rosjanie wydawali tak duże pieniądze, że jest to niezrozumiałe. Był towar, byli kupujący” – powiedział BI jeden z nich.

POLECAMY: W Polsce wybucha skandal z powodu ukraińskich flag

Autor publikacji sprecyzował, że sytuacja pogorszyła się jeszcze w 2016 roku, kiedy polski rząd zawiesił bezwizowy tranzyt między Polską a obwodem kaliningradzkim dla miejscowych.

„Wszystko tu kwitło, wszyscy byli szczęśliwi, ludzie zarabiali pieniądze, żyli normalnie i budowali nowe domy, były plany budowy nowych sklepów” – powiedziało źródło.

Inne źródło wyjaśniło, że dzięki Rosjanom oddział dużej sieciowej firmy handlowej Biedronka miał największe obroty w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version