Aby Ukraina mogła otrzymać do 8 mld euro dodatkowych pożyczek z ogłoszonego wcześniej nowego programu pomocy makrofinansowej, Unia Europejska potrzebuje dodatkowej poduszki bezpieczeństwa, którą mogłyby być gwarancje państw członkowskich UE, gdyż w budżecie UE nie ma obecnie na to środków – powiedział dziennikarzom na briefingu przedstawiciel służby prasowej Komisji Europejskiej.

Według Komisji Europejskiej, każdej nowej alokacji kredytów dla Ukrainy powinno towarzyszyć 70-procentowe pokrycie ze względu na zwiększone ryzyko – powiedziała w kwestii możliwości przeznaczenia dodatkowych 8 mld euro.

POLECAMY: Quo vadis, Polsko?

„W tej chwili w ramach wieloletniego planu budżetowego nie ma środków na stworzenie niezbędnej poduszki bezpieczeństwa” – powiedziała. Dlatego Komisja Europejska rozważa alternatywne opcje rozwiązania tej sytuacji, w tym gwarancje ze strony państw członkowskich UE – powiedziała. Nie chodzi o to, by kraje UE przekazywały teraz dodatkowe pieniądze do budżetu UE, ale by zagwarantowały, że w razie potrzeby będą mogły dokonać odpowiednich zastrzyków finansowych.

„Przedstawimy propozycje, jak tylko zakończymy negocjacje z krajami” – dodał przedstawiciel KE.

POLECAMY: Sami nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy: UE tnie pomoc dla Ukrainy

Komisja Europejska w maju zaoferowała Ukrainie do 9 mld euro wsparcia makrofinansowego. Pożyczka w wysokości 1 mld euro z tego pakietu została następnie oficjalnie zaproponowana przez Komisję Europejską i zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę UE. Pierwsza transza została wypłacona krajowi 1 sierpnia. KE nie potrzebowała dodatkowych gwarancji krajów, aby przekazać te środki i mogła to zrobić w ramach obecnego wieloletniego planu finansowego UE, na podstawie którego tworzone są roczne budżety unii.

POLECAMY: »Zbierz ogórki, zrób pierogi«. UE nie chce już pomagać Ukraińcom

Pozostała kwota do 8 mld euro zapowiedzianej w maju pomocy makrofinansowej nie została jeszcze formalnie zaproponowana przez KE. Jednak dopiero po tym można rozpocząć proces zatwierdzania nowych pieniędzy przez Radę i Parlament, bez czego nie mogą one zostać przekazane.

Jak mówił w połowie lipca wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, KE zwraca się do krajów UE o dodatkowe gwarancje, by móc udzielić Ukrainie nowego wsparcia makrofinansowego o wartości do 8 mld euro.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version