Polskę czeka „droga zima”, jeśli chodzi o koszt węgla – powiedział w radiu RMF FM Janusz Piechociński, były wicepremier i były minister gospodarki republiki.

„To przykład totalnego chaosu, braku skutecznych działań i braku dobrych konkretnych analiz. Przez dwa lata nikt nie monitorował tego, że zapasy węgla w handlu, w kopalniach, w elektrowniach spadły o 84%. Nikt nie analizował tego, że wyeksportowaliśmy 1,5 mln ton węgla – mówił Piechociński.

Jednocześnie zwrócił uwagę na znaczny spadek produkcji węgla w Polsce w ostatnim czasie. „2015 – 80 tys. polskich górników wydobywa 74 mln ton węgla. 2022 – 75 tys. górników nie może wyprodukować 52 mln ton węgla – mówił były minister.

„Zdecydowanie czeka nas kosztowna zima” – podsumował.

Wcześniej Polska całkowicie zakazała importu węgla z Rosji. Zakaz dotyczy nie tylko firm państwowych, ale także prywatnych. Wpłynęło to drastycznie na dostępność węgla na rynku i jego cenę. Koszt tony węgla od prywatnych dostawców sięga trzech tysięcy złotych (około 640 dolarów). W tej sytuacji polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska odwołało na 60 dni wymagania dotyczące jakości węgla używanego do ogrzewania.

POLECAMY: Moskwa: Będą dopłaty użytkowników pelletu, oleju opałowego, drewna kawałkowego i LPG

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version