Fiskus przygotowuje się do wprowadzenia przepisów zaciskających kleszcze na osobach, które omijają podatki, oferując swoje produkty i usługi w internecie. Vinted, OLX, Allegro, Amazon, Booking, Fixly będą musiały raportować o takich transakcjach do skarbówki. Resort finansów kończy szykować projekt ustawy w tej sprawie.

Na internetowych platformach sprzedażowych istnieje spora grupa osób, która sprzedaje z ogromną „przebitką” wcześniej zakupione ubrania w lumpeksach.

Osoby tryniące się taką profesją nie posiadają zarejestrowanych firm i to nie spodobało się wodzowi. Powodem niezadowolenia jest fakt, że każda zarobiona w ten sposób złotówka trafi bezpośrednio do kieszeni sprzedającego co w konsekwencji, powoduje straty dla budżetu państwa.

Władza, która poprzez uprawienie polityki proukraińskiej doprowadziła budżet do stanu agonalnego, musi zatem poszukać pieniędzy na finansowanie dalszej pomocy »braciom« z Ukrainy. To skłoniło władze do podjęcia próby »uporządkowania« dochodów nieopodatkowanych pochodzących ze sprzedaży na platformach internetowych towarów i usług.

Resort finansów pokazał w lipcu założenia przepisów wdrażających unijną dyrektywę DAC7.

Podstawowym założeniem tych regulacji jest wprowadzenie nowego obowiązku sprawozdawczego dla operatorów platform cyfrowych ułatwiających dokonywanie sprzedawcom takich czynności jak najem nieruchomości lub miejsc parkingowych, usługi świadczone osobiście (np. Fixly, OLX), sprzedaż towarów (np. Allegro, Amazon, Vinted, Facebook) czy najem środków transportu.

Platformy będą zobowiązane do śledzenia, analizy i raportowania konkretnych informacji o sprzedawcach i realizowanych przez nich transakcjach.

POLECAMY: Dworczyk zapowiada 5 tysięcy hrywien na Ukraińskie dzieci

Jedynie sprzedawcy dokonujący okazjonalnych transakcji o niskiej wartości mogą nie być nim objęci w świetle dyrektywy i – jak zapowiada MF – także w świetle jeszcze projektowanych polskich regulacji.

Chodzi o sytuację, w której dany sprzedawca dokonuje mniej niż 30 sprzedaży towarów, a jego wynagrodzenie łącznie nie przekroczyło 2 tys. euro w ciągu roku.

Dane pozostałych sprzedawców powinny podlegać raportowaniu. Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Quo vadis, Polsko?

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Dawno,dawno temu……….z obawy o swoje życie, w asyście zbrojnych po podatki jechał poborca podatkowy. Dzisiaj siedzi na dupie i mówi daj mi…….

Napisz Komentarz

Exit mobile version