Prawie połowa (49 proc.) ukraińskich uchodźców przebywających obecnie w Czechach chciałaby pozostać w tym kraju, podczas gdy 47 proc. planuje powrót do domu w najbliższym czasie, a reszta spodziewa się, że będzie mogła to zrobić w ciągu najbliższego roku – wykazało badanie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) przeprowadzone wśród uchodźców w ramach Displacement Tracking Matrix (DTM), którego wyniki opublikowano w czwartek.

„Spośród ankietowanych uchodźców ukraińskich 49% stwierdziło, że nie planuje opuścić obecnego miejsca zamieszkania w Czechach, natomiast jeden na stu powiedział, że chciałby się przenieść do innego miejsca w Czechach. Prawie 3% podało, że chciałoby się przeprowadzić do innego kraju. Kolejne 47% chciałoby wrócić na Ukrainę, gdy tylko pozwoli na to sytuacja bezpieczeństwa. Reszta zamierza wrócić do domu w ciągu najbliższego roku” – czytamy w raporcie.

Cztery piąte badanych stanowiły kobiety, a jedną piątą mężczyźni. Trzy czwarte uchodźców mieszkało na Ukrainie w miastach, jedna czwarta na wsiach. Około 7% respondentów pochodziło z Kijowa. Większość respondentów opuściła Ukrainę między końcem lutego a początkiem kwietnia.
Prawie 72 procent uchodźców podało, że mieszka w Pradze, kolejne 8 procent w regionie środkowoczeskim. Tymczasem w regionie ołomunieckim (na wschodzie kraju) i pięciu innych regionach kraju przebywa łącznie zaledwie 1 proc. ogółu uchodźców z Ukrainy w Czechach.

Głównym powodem poszukiwania noclegu w kraju jest obecność tam krewnych lub znajomych – mówią rozmówcy. Ważną rolę odgrywają również dostępność miejsc pracy, a także możliwości kształcenia. Już 107 tysięcy uchodźców znalazło pracę w Czechach.

POLECAMY: »Czas to zakończyć!« Polacy wściekli z powodu ukraińskich »turystów«

Czechy, w przeliczeniu na własną populację, przyjęły największą liczbę ukraińskich uchodźców – 418,8 tys. osób otrzymało wizy w MSW Republiki. Zakłada się, że około połowa z nich wróciła już do domu lub przeniosła się do innych krajów, przy czym dokładne dane nie są dostępne ze względu na brak kontroli granicznych w strefie Schengen.

Jak podaje IOM, w badaniu wzięło udział 1 006 ukraińskich uchodźców w wieku 18 lat i więcej, o różnym poziomie wykształcenia, mieszkających w miastach i miasteczkach na Ukrainie, a także na terenach wiejskich. Nie podano marginesu błędu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version