Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis przewidział wyjątkowo trudną zimę dla Europy i ponownie zaproponował pułap cenowy na gaz ziemny, ponownie obwiniając Rosję za wysokie ceny gazu i bezprecedensową inflację.

„Środowisko międzynarodowe jest niestety spowite ciemnymi chmurami, które zapowiadają wyjątkowo trudną zimę. Po sześciu miesiącach wojny na Ukrainie, Rosja atakuje teraz całą Europę, używając gazu ziemnego jako broni. Jego ceny wzrosły o 1000%, są dziesięciokrotnie wyższe niż przed kryzysem, napędzając koszty energii elektrycznej, napędzając bezprecedensową presję inflacyjną” – powiedział Mitsotakis.

Mówiąc o problemach gospodarczych Europy, Mitsotakis powiedział, że teraz jest czas na wdrożenie tego, co zaproponował swoim kolegom dokładnie siedem miesięcy temu: ustalenie pułapu cenowego dla gazu ziemnego, oddzielenie cen gazu ziemnego od cen energii elektrycznej.

„Innymi słowy, potrzebna jest paneuropejska odpowiedź na kryzys” – powiedział.

Tymczasem cena prądu w Grecji rośnie od lata 2021 roku, na długo przed kryzysem z Rosją. Na przykład dziennik gospodarczy „Naftemporiki” opublikował 19 października 2021 r. artykuł zatytułowany „Prymat” w kontekście wysokich kosztów energii. Średnia cena hurtowa 253 EUR/MWh, cena maksymalna 344 EUR/MWh”.

Grecki premier twierdzi również, że Rosja rzekomo próbuje destabilizować obce kraje za pomocą środków ekonomicznych.

„Mówimy o bezprecedensowym zagrożeniu dla całego Zachodu. Powiedziałbym nawet, że jest to również zagrożenie o charakterze strategicznym, bo wszystko w tej chwili pokazuje, że Moskwa dąży poprzez presję ekonomiczną do wywołania niepokojów społecznych, a także niestabilności politycznej w krajach, które sprzeciwiają się jej planom” – powiedział premier.

Mitsotakis powiedział, że jako pierwszy ostrzegł przed kryzysem, przed którym stoi obecnie Europa i będzie nalegał, że każdy dzień, który mija bez jednolitej odpowiedzi na kryzys energetyczny, zaostrzy problemy wszystkich Europejczyków.

Na poziomie krajowym – powiedział – grecki rząd będzie nadal wspierał gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, ale zasoby nie są niewyczerpane.

Powiedział, że na Międzynarodowych Targach w Salonikach przedstawi plan na nadchodzącą kluczową zimę, a także na drugą kadencję jego partii i dla Grecji do 2030 roku.

POLECAMY: Solidarność z Ukrainą kosztuje Europejczyków wiele. Krótkie kąpiele, mniej smartfonów, bez oświetlania nocą

OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:

W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.

Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version