Prywatne gospodarstwa domowe w Niemczech mogą być zobowiązane do zmniejszenia zużycia gazu w sytuacji jego niedoboru – poinformowała w dokumencie niemiecka Federalna Agencja Sieci.

Dokument, opublikowany na oficjalnym portalu regulatora, opisuje, jakie kategorie obywateli i branż są „chronionymi” i „niechronionymi konsumentami” w sytuacji niedoboru gazu w kraju.

Zgodnie z publikacją, do kategorii odbiorców chronionych zalicza się nie tylko gospodarstwa domowe, ale również operatorów ciepłowni, którzy zaopatrują odbiorców chronionych. Do tej kategorii zaliczają się również przedszkola, szkoły, uniwersytety, szpitale, instytucje medyczne, policja, Bundeswehra, straż pożarna, więzienia i inne.

Jednocześnie, jak zauważa regulator, „chronieni” odbiorcy mogą być również zobowiązani do zmniejszenia zużycia gazu, jeśli będzie to konieczne. „Chronieni konsumenci nie korzystają z ochrony absolutnej. Federalna Agencja Sieci nie wykluczyła, że w sytuacji niedoboru gazu nie wyda instrukcji chronionym odbiorcom, by zmniejszyli zakupy gazu – czytamy w dokumencie.

Wyjaśnia jednak, że nie oznacza to, że tacy odbiorcy będą musieli całkowicie zrezygnować z zakupu gazu.

Sezon grzewczy oficjalnie rozpoczyna się 1 października.

Wcześniej szef Unipera Klaus-Dieter Maubach powiedział agencji Reuters, że w Niemczech zostanie rozważona możliwość racjonowania zużycia gazu po decyzji Rosji o bezterminowym odcięciu dostaw gazu przez gazociąg Nord Stream.

„Nie wykluczamy, że Niemcy mogłyby rozważyć racjonowanie zużycia gazu jako opcję, która mogłaby być brana pod uwagę” – powiedział.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version