Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko 14 września podpisał z grupą G7 i Klubem Paryskim wierzycieli memorandum o zawieszeniu spłaty długu publicznego do końca 2023 roku.

Memorandum zostało podpisane przez przedstawicieli rządów Kanady, Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

„Serhij Marczenko podpisał z grupą oficjalnych wierzycieli Ukrainy z krajów G7 i Klubu Paryskiego memorandum o zawieszeniu płatności z tytułu długu rządowego i gwarantowanego przez rząd” – podała służba prasowa ministerstwa.

POLECAMY: Media: Europa przestaje pomagać uchodźcom z Ukrainy z powodu rosnących cen gazu

Jak podał resort finansów, porozumienie zostało podpisane jako kontynuacja ogłoszonego 20 lipca przez grupę wierzycieli zamiaru zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od dwustronnego zadłużenia od 1 sierpnia 2022 r. do końca 2023 r., z możliwością przedłużenia zawieszenia o dodatkowy rok.

Agencja zwraca uwagę, że kraje wierzycielskie wyraziły poparcie dla umożliwienia ukraińskiemu rządowi zwiększenia wydatków na wsparcie socjalne, zdrowotne czy gospodarcze. Umowa pozwoli też ukraińskiemu rządowi na uratowanie płynności w walutach obcych.

Łączna kwota zadłużenia objętego tym memorandum, według agencji, wynosi około 3,1 mld USD.

Zamrożenie płatności z tytułu suwerennych euroobligacji Ukrainy, których wartość wynosi około 20 mld dolarów, pozwoli Kijowowi zaoszczędzić 6 mld dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat, powiedział 11 sierpnia minister finansów Serhij Marczenko.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

3 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version