Prowadzenie działalności gospodarczej często wymaga korzystania – nawet ze znacznych ilości – wody. To z kolei oznacza konieczność dopełnienia szeregu formalności. Z czym musi liczyć się przedsiębiorca w takich okolicznościach?

Woda jest najważniejszym dobrem naturalnym, którego ochrona jest koniecznością. W związku z tym ustawodawca przewidział szereg regulacji dotyczących poboru wody oraz korzystania z niej – zwłaszcza na potrzeby funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeżeli woda jest niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej, to przed jej rozpoczęciem przedsiębiorca musi dopełnić szeregu formalności. Jakich?

Zwykłe a szczególne korzystanie z wód

Wyjaśnienie zasad korzystania z wód – w tym regulacji odnoszących się do ich wykorzystywania na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej – należy rozpocząć od analizy pojęć „zwykłego korzystania z wód” oraz „szczególnego korzystania z wód”. Właściwie całość interesujących nas unormowań prawnych stanowi praktyczną konsekwencję tego rozróżnienia.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 Prawa wodnego właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie. Tego rodzaju korzystanie z wód obejmuje:

  • pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę;
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę.

Natomiast – stosownie do art. 34 Prawa wodnego – ze szczególnym korzystaniem z wód mamy do czynienia, gdy ich wykorzystanie wykracza poza powszechne i zwykłe korzystanie z wód. Chodzi tu m.in. o:

  • odwadnianie gruntów i upraw;
  • użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach;
  • korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w ilości większej niż średniorocznie 5 m3na dobę;
  • korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza.

Tym samym każdy przedsiębiorca wykorzystujący wody na cele prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, wykorzystuje je w sposób szczególny. To zaś jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy uzyska się tzw. pozwolenie wodnoprawne (art. 389 pkt 2 Prawa wodnego).

Jak uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenie wodnoprawne, które przedsiębiorca powinien uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji skutkującej, jest wydane w drodze decyzji administracyjnej przez organy Wód Polskich. Za wydanie pozwolenia wodnoprawnego pobiera się opłatę, która obecnie wynosi 237,87 złotych. Podstawą do jego wydania jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi przez Prawo wodne dokumentami. Zawsze należy do nich operat wodnoprawny oraz opis prowadzenia zamierzonej działalności, niezawierający określeń specjalistycznych. Ponadto, w zależności od okoliczności, wnioskodawca musi liczyć się z obowiązkiem przedłożenia:

  • decyzji o środowiskowych wymaganiach;
  • załącznika graficznego określającego przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz przewidywany obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;
  • wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzji o warunkach zabudowy;
  • oceny wodnoprawnej;
  • wypisu z rejestru gruntów lub uproszczonego wypisu z rejestru gruntów dla nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych.

W praktyce najważniejszym elementem przygotowywania dokumentacji na potrzeby ubiegania się o przedmiotowe pozwolenie jest sporządzenie operatu wodnoprawnego. Dokument ten musi składać się z części tekstowej oraz graficznej. W jego treści zaś należy m.in. określić cel i zakres zamierzonego korzystania z wód; rodzaj planowanych do wykonania urządzeń wodnych lub robót czy rodzaj i zasięg planowanego oddziaływania zamierzonego korzystania z wód, a także charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym. Zawsze treść operatu wodnoprawnego musi zostać dostosowana do rodzaju planowanej działalności.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Podstawa prawna:

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version