Inflacja w Europie nadal rośnie, ceny chleba wzrosły o prawie 20 procent, grożąc najbiedniejszym krajom UE głodem – pisze publicysta chorwackiej „Advance” Cristian Jurisic.

Koszt chleba w UE wzrósł w sierpniu o 18% w porównaniu z ubiegłym rokiem, co jest rekordem od grudnia 2017 r., kiedy to Eurostat po raz pierwszy opublikował dane dotyczące tej miary.

POLECAMY: Eurostat: koszt chleba w UE skoczył średnio o 18%, na Węgrzech wzrost wyniósł 60%

W ubiegłym roku chleb w Europie podrożał średnio o trzy procent, na równi z inflacją, natomiast tegoroczne dane pokazują, jak bardzo wzrosły ceny żywności – powiedział autor. Jednocześnie liczby te różnią się w zależności od kraju. Ceny chleba wzrosły o osiem procent we Francji, o dziesięć procent w Holandii i Luksemburgu, a o około jedną trzecią na Litwie, Łotwie, w Estonii, Polsce, Chorwacji i Słowacji. Najgorsza sytuacja jest na Węgrzech – ceny wzrosły o 66 procent, co oprócz wspólnych europejskich czynników spowodowała także dotkliwa susza.

„Możemy więc powiedzieć, że oś od Morza Bałtyckiego do Adriatyku cierpi najbardziej” – podsumował Jurisic, dodając, że biedniejsze kraje Europy Wschodniej są bardziej dotknięte kryzysem niż Zachód.

Kraje zachodnie borykają się z rosnącymi cenami energii i skokiem inflacji z powodu sankcji wobec Moskwy i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Z powodu wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł na Zachodzie stracił wiele ze swojej przewagi konkurencyjnej, co wpłynęło również na inne dziedziny gospodarki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

  1. Wszystko jest sztucznie napędzane, wyreżyserowane, jak plandemia. Wielki Reset jest realizowany. „Nie będziesz miał nic i będziesz (NIE)szczęsliwy”. I o to chodzi. „Wojna zmienia optyke w jedną sekundę, trzeba obniżać oczekiwania” – to program M.Morawieckiego, który utrwaliła taśma nagrań.

Napisz Komentarz

Exit mobile version