Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę z poprawkami do kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, która przewiduje kary za dezercję, poddanie się i wprowadza do kodeksu karnego pojęcia „mobilizacji”, „stanu wojennego” i „czasu wojny”.
O tym informuje Ukrinform, powołując się na oficjalny portal informacji prawnych Federacji Rosyjskiej.

Dezercja, czyli „dobrowolne opuszczenie jednostki” w okresie mobilizacji i stanu wojennego będzie karane surowiej niż dotychczas: do 5 lat pozbawienia wolności, jeżeli nieobecność w jednostce trwa od 2-10 dni; od 10 dni do miesiąca – do 7 lat; ponad miesiąc – 5-10 lat w kolonii.

Odmowa udziału w działaniach wojennych jest zagrożona karą do trzech lat więzienia, a do 10 lat, jeśli taka odmowa spowodowała „poważne konsekwencje”. Takim samym terminem jest niewykonanie zamówienia.

Za „dobrowolne poddanie się” – od 3 do 10 lat pozbawienia wolności (jeśli nie ma śladów „zdrady”). Jednocześnie osoba oskarżona o to przestępstwo po raz pierwszy może zostać zwolniona z odpowiedzialności karnej, jeśli „podjęła działania zmierzające do jego uwolnienia”, wróciła na miejsce swojej jednostki i nie popełniła „innych przestępstw” w niewoli.

Do artykułu o grabieży wprowadzono poprawki, które przewidują karę pozbawienia wolności do 15 lat. Za przestępstwo „grabieży” okolicznościami łagodzącymi może być popełnienie przestępstw „w okresie mobilizacji, stanu wojennego i wojny”.

Ustawa wprowadza również szereg artykułów przewidujących kary za niewykonanie nakazu obrony państwa i naruszenie warunków kontraktu państwowego.

Podpisana ustawa została przyjęta przez Dumę Państwową w trybie nadzwyczajnym 20 września, w przeddzień ogłoszenia mobilizacji w Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version