Jedno z pytań podczas krajowych konsultacji w sprawie sankcji na Węgrzech będzie dotyczyło działań, które spowodowały spadek napływu turystów z Rosji, co szkodzi węgierskiej gospodarce – powiedziała przedstawicielka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiraja.

„Na konsultacjach krajowych zapytamy, co Węgrzy myślą o sankcjach, które nie oszczędziły także turystyki. Sankcje szkodzą europejskiej turystyce, która ogólnie rzecz biorąc znajduje się w trudnej sytuacji w okresie post-pandemicznym. Liczba turystów przyjeżdżających z Rosji znacznie spadła z powodu ograniczeń wjazdu. Problem dotyczy również Węgier, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że liczba przyjazdów z zagranicy jest wciąż poniżej poziomu sprzed epidemii. Mówimy o branży, która zatrudnia kilkaset tysięcy osób w naszym kraju – powiedział Szentkirayi, wzywając Węgrów do wyrażenia swojej opinii. Jej oświadczenie zostało zamieszczone na koncie węgierskiego rządu w mediach społecznościowych.

Wcześniej premier tego kraju Viktor Orban powiedział, że Węgry jako pierwsze w Europie rozpoczęły krajowe konsultacje w celu poznania opinii obywateli na temat unijnych sankcji wobec Rosji. Zaapelował do wszystkich obywateli, by w ramach narodowych konsultacji wyrazili swoje zdanie na temat sankcji i w ten sposób „położyli kres” rosnącym cenom energii spowodowanym sankcjami nałożonymi przez Brukselę na kraje członkowskie UE. Obywatelom ma zostać zadanych siedem pytań, przy czym wiadomo już, że jedno będzie dotyczyło gazu, drugie ropy, a trzecie energii jądrowej.

Rzeczniczka węgierskiego rządu Aleksandra Szentkirkiewicz powiedziała, że unijne sankcje to broń, która się cofnęła, czyniąc Europę biedniejszą, a Rosję bogatszą. Według sondażu Szazadveg ośrodka badania opinii publicznej, ponad 70 procent Węgrów uważa, że antyrosyjskie sankcje szkodzą Europie, w tym Węgrom. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że strategia sankcji UE „całkowicie zawiodła”.

Państwa zachodnie stanęły w obliczu rosnących cen energii i skoku inflacji z powodu nałożenia sankcji na Moskwę i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Na tle wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł w Europie w dużej mierze stracił swoją przewagę konkurencyjną, co wpłynęło również na inne obszary gospodarki. Z rekordową inflacją przez dziesięciolecia borykały się także Stany Zjednoczone i państwa europejskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version