Podczas gdy Europa osuwa się w recesję, gospodarka Rosji, wbrew negatywnym prognozom, odżywa – pisze The Economist.

„Wojna gospodarcza między Rosją a Zachodem jest w delikatnym momencie. Podczas gdy Europa balansuje na krawędzi głębokiej recesji, sytuacja gospodarcza Rosji poprawia się” – czytamy w artykule.

POLECAMY: Polska gastronomi w obliczu wielkiego bankructwa

Częściowa mobilizacja doprowadziła do wyjazdu około 300 tys. osób, a ludność wycofała we wrześniu z depozytów bankowych równowartość 14 mld dolarów – oceniła gazeta. Mimo tych trudności rosyjskiej gospodarce udało się uniknąć głębokiej recesji, zauważa The Economist, przytaczając na dowód dane Goldman Sachs. Jego ekonomiści rejestrują miesięczny „indeks bieżącej aktywności biznesowej”, według którego sytuacja w Rosji w ogóle wygląda lepiej niż w głównych krajach europejskich – Włoszech, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo dane z Sberbanku wskazują na ożywienie aktywności konsumentów.

POLECAMY: Władze niemieckie spodziewają się recesji i inflacji w 2023 r.

Wskazuje też, że produkcja w przemyśle samochodowym, która jeszcze kilka miesięcy temu była w okolicach zera, ożywiła się. To, zdaniem artykułu, wskazuje, że producentom udało się zastąpić dostawy z krajów zachodnich.

POLECAMY: Rekordowa liczba firm upada we Francji – donosiły media

„W ujęciu dolarowym miesięczny import do Rosji prawie przewyższył średnią z ubiegłego roku” – podała gazeta.

Ponadto w publikacji przypomniano o niedawnej publikacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w której MFW ponownie poprawił swoją prognozę dla gospodarki Rosji: w 2022 roku spodziewany jest obecnie spadek o zaledwie 3,4 procent, w porównaniu z lipcową prognozą na poziomie sześciu procent, choć w kwietniu dane mówiły, że PKB tego kraju spadnie o 8,5 procent.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version