Główny Urząd Statystyczny podał, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu, spadła o blisko 28 proc. rok do roku. W ubiegłym miesiącu w Polsce ruszyła budowa 15 161 mieszkań. To jednocześnie wzrost o blisko 23 proc. w odniesieniu do sierpnia bieżącego roku.

Analitycy szacują, że w kolejnych miesiącach liczba nowych inwestycji będzie spadać z uwagi na wysokie oprocentowanie kredytów.

POLECAMY: Popyt na nowe mieszkania maleje. Ceny zaczną spadać

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, wskazuje też, że przy obecnych cenach rynkowych budowa nowych mieszkań nie opłaca się deweloperom.

– Deweloperzy widzą rynek, który jest rynkiem przegrzanym, a ceny radykalnie wzrosły, więc opłacalność może się dla nich okazać niepewna, dlatego że oczekiwane są albo ustabilizowanie cen, albo redukcja. To może spowodować, iż dla części z nich planowane działania inwestycyjne nie będą przynosiły takich korzyści, które pierwotnie sobie założyli. Ten biznes przewiduje zachowania klientów, a dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę, że część mieszkań jest kupowana przez duże fundusze inwestycyjne, to ustawodawca powinien się przyglądnąć sytuacji na rynku – podkreśla dr Artur Bartoszewicz.

POLECAMY: Polacy porzucają marzenia o mieszkaniach. Co piąty klient w Warszawie wycofał się z umowy

W przyszłym tygodniu resort rozwoju i technologii ma przedstawić rozwiązania prawne w sprawie regulacji hurtowego rynku mieszkań.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version