W Polsce Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) opublikowało na Twitterze kilka porad. „Czy wiesz, co zrobić w sytuacji blackoutu? Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się w przenośną ładowarkę – tzw. powerbank. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu” – czytamy.

Gdy zużycie prądu niebezpiecznie wzrośnie, np. w efekcie wysokich lub niskich temperatur, nowe prawo spowoduje, że nie tylko wiele centrów, ale też biurowców czy magazynów przerwie działalność.

W Polsce są już miasta, które wyłączają latarnie w godzinach od 22 do 5 rano. Pamiętajmy, że nie nastały jeszcze temperatury zimowe, gdzie wykorzystanie sieci energetycznej zdecydowanie wzrasta.

Blackout w Polsce 2022: Wydano rozporządzenie dotyczące wyłączania prądu

Rzeczpospolita” dotarła do alarmującego pisma podpisanego przez Polską Radę Centrów Handlowych, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polską Organizację Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych. Skierowane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazuje, że efektem rozporządzenia z listopada 2021 roku może być zamykanie podczas największych upałów centrów handlowych, biur czy magazynów, co dla gospodarki oznaczałoby miliardowe straty i roszczenia wobec Skarbu Państwa.

Jak czytamy, „w razie ograniczeń firmy muszą obniżyć zużycie prądu, ale punktem odniesienia są poziomy z godzin nocnych, gdy większość urządzeń nie działa, a klimatyzacja pracuje na minimalnym poziomie”. Dodano, iż „wyliczone średnie zużycia energii z ostatnich miesięcy uwzględniają okresy ograniczeń spowodowanych pandemią, kiedy centra czy biura pracowały na niższych obrotach”. Dlatego – alarmują organizacje – „odnoszenie tego do obecnej sytuacji jest oderwane od realiów”.

Zwracają ponadto uwagę, że rozporządzenie nie określa czasu, w jakim mają zostać uprzedzone o tym, iż prąd będzie wyłączany – równie dobrze może stać się to tuż przed tym faktem.

„Rzeczpospolita” zauważa, że wcześniej ograniczenia zużycia prądu obejmowały głównie przemysł, teraz po raz pierwszy mogą uderzyć także w handel, ale również w biurowce, magazyny itp. Gdyby takie prawo obowiązywało w 2015 r., kiedy dochodziło do wyłączeń, wówczas sklepy byłyby zamknięte przez trzy dni.

„To też zagrożenie dla ciągłości działalności np. przychodni medycznych, aptek czy sklepów spożywczych. Brak zasilania w tych placówkach oznaczać może zepsucie leków lub żywności” – mówi gazecie dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztof Poznański. Pyta także, „co stanie się ze sklepami zoologicznymi, gdzie żywe zwierzęta wymagają zapewnienia odpowiednich warunków?”

POLECAMY RÓWNIEŻ: Sejm likwiduje możliwość kilku dodatków węglowych na jeden dom w przyjętej ustawie o dopłatach do innych źródeł ciepła

Dyrektor Poznański ostrzega: „Setki tysięcy Polaków nie będą też mogły pracować, a miliony nie będą w stanie zakupić produktów pierwszej potrzeby oraz skorzystać z usług”.

Resort klimatu na razie nie widzi powodów do niepokoju, ponieważ ograniczeń dotąd nie było. Choć mogą być, i to niedługo, w Europie Zachodniej znów panują upały, które mogą przenieść się do Polski.

Rządy na całym świecie informują o możliwych przerwach w dostawie prądu. W dniu wczorajszym przygotowania do blackoutu w szpitalach ogłosił również Ministera Rozwoju Waldemar Buda. W niniejszym artykule przedstawimy przygotowany przez naszych specjalistów poradnik jak przygotować się i poradzić sobie podczas blackoutu.

Jak przygotować się do brak prądu?

  • Jeśli masz możliwość, wyjedź z dużego miasta. Na wsi najlepiej będzie przetrwać ten czas.
  • Jeśli nie będzie prądu to nie będzie też ogrzewania i prawdopodobnie gazu oraz wody w związku z tym postaraj się zabezpieczyć w wodę i jedzenie z długim terminem ważności.
  • Zabezpiecz siebie i swoich bliskich w ciepłe ubrania, koce i kołdry.
  • Bak prądu spowoduje również wstrzymanie pracy sklepów i banków. W związku z tym postaraj się zapasy na trudny czas robić sukcesywnie tak, aby sytuacja, w jakiej w obliczu rozgryek geopolityczny możemy się nie była dla ciebie zaskoczeniem. Pamiętaj, że brak prądu spowoduje też wstrzymanie płatności kartami oraz pracę banków. Zabezpiecz się w gotówkę. Sklepy i bank mogą nie działać, więc miej zapas gotówki aby miec możliwość zakupu produktów od lokalnych producentów.
  • Przygotuj sobie w zasięgu ręki numer telefonu na infolinię dostawcy energii elektrycznej. W przypadku wyłącznie prądu sprawdź u lokalnego dostawcy energii, dzwoniąc na infolinię czy jest to tylko chwilowa awaria czy długotrwałe wstrzymanie dostawy prądu. Gdyby przerwa w dostawach była długotrwała natychmiast, zgromadź wodę w wannie, miskach, wiadrach. Idź szybko na zakupy i kup najbardziej potrzebne rzeczy, których brakuje ci w spiżarce. Sklepy z pewnością przez pewien okres jeszcze będą działały. Wybierając towary, pamiętaj o tym, aby kupować produkty o długim terminie przydatności oraz gotowe do spożycia: konserwy, jedzenie w słoikach, masło, gorzka czekolada, miód, woda.
  • W miarę upływu czasu sytuacja spowoduje, że przestanie działać lokalny wodociąg a co za tym idzie w kranie i toalecie nie będzie wody. Dlatego pamiętaj o oszczędzaniu zgromadzonej wody.
  • Brak prądu wiąże się również z tym, że w mieszkaniach ogrzewanych z miejskich systemów ciepła kaloryfery znaczą się wychładzać w takim przypadku najlepiej zgromadzić się w jednym miejscu, ponieważ pomieszczenie takie szybciej się nagrzeje.
  • Zabezpiecz się w kuchenkę turystyczną na gaz i butlę z gazem. To pozwoli ci ugotować coś dla rodziny i przygotować ciepłą herbatę lub kawę. Pamiętaj o racjonalnym używaniu gazu i wody. Na wsiach istnieje możliwość rozpalenia ogniska w związku z tym warto zabezpieczyć się w drewno.
  • Zabezpiecz się w jednorazowe naczynia.
  • Zabezpiecz się w chusteczki nawilżone, abyś mógł się umyć.
  • Jeśli przyjmujesz leki na stałe, zrób sobie ich zapas. Nie zapomnij, abyś swoją apteczkę wyposażył w leki przeciwbólowe, wodę utlenioną, bandaże, plastry, opatrunki jałowe itp. rzeczy.
  • Miej zawsze zatankowany samochód i zgromadzony zapas paliwa, ponieważ blackout przyjdzie niespodziewanie. Pamiętaj, że radio w samochodzie można wykorzystać do odbierania wiadomości jeśli rozgłośnie radiowe będą nadawać.
  • Pomyśl jeśli masz taką możliwość, aby zaopatrzyć się w generator prądu i paliwo do produkcji prądu. To pozwoli ci na podtrzymanie lodoki, która nie zużywa dużej ilości prądu.
  • Zabezpiecz się w zapas świeczek, zapałek, baterii i latarek. Naładuj powerbanki i zacznij korzystanie z telefonu w sposób racjonalny.
  • Trzymaj się blisko z sąsiadami i rodziną. Chroń siebie i innych, bo w sytuacji ekstremalnej mogą zacząć się napady i kradzieże. Miej zawsze przy sobie coś do obrony koniecznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version