Jakie opcje przechowywania są oferowane Ukraińcom, czym się różnią i ile kosztują?
Wojna wyodrębniła nowy segment na rynku budowlanym – schrony przeciwbombowe.
Na rynku dostępne są różne wzory i materiały, a cena zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy hrywien. Istnieją jednak opcje, które kosztują więcej niż mieszkanie.
Głównymi klientami są społeczności lokalne i placówki oświatowe, dla których dostępność schronienia jest obowiązkowym warunkiem szkolenia stacjonarnego.
Popularne są również małe indywidualne schroniska w sektorze prywatnym.
Jakie opcje przechowywania są oferowane Ukraińcom, czym się różnią i ile kosztują?
Kto tworzy schrony przeciwbombowe i jakie są opcje
Budowa schronów przeciwbombowych nie wymaga specjalnych materiałów ani umiejętności, dlatego większość firm produkujących schrony budowała wcześniej piwnice i piwnice, układała fundamenty i budowała inne konstrukcje betonowe.
„Ludzie zamawiają bunkry w podwójnym celu, tj. z możliwością przechowywania tam produktów w okresie zimowym i przechowania przez pewien czas, gdy istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia” – mówi Roman Pyatenko, kierownik firmy Kovalenkositibud , która specjalizuje się w robotach betonowych.
Średnia wielkość schronu to 10 m2 powierzchni użytkowej, nie licząc schodów. Zazwyczaj obiekty magazynowe budowane są z bloczków betonowych na monolitycznym fundamencie betonowym. Strop również wykonany jest z płyty betonowej. Koszt takiego budynku to 192 000 UAH.
ZDJĘCIA OLX.UA
ZDJĘCIA OLX.UA
– Takie małe bunkry najczęściej zamawiają osoby fizyczne. Firmy zamawiają też schrony dla pracowników, ale są one nieco innego typu – wyjaśnia Pyatenko.
Przedsiębiorcy zazwyczaj potrzebują większych i gotowych do użytku schronów. Ich średnia powierzchnia to 30 m kw. Koszt takiego schronu to około 700 tysięcy hrywien. Oznacza to, że średnia cena jednego metra kwadratowego wynosi 23-25 tysięcy hrywien.
„Po rozpoczęciu wojny zapotrzebowanie na schrony wzrosło o 40%. Wcześniej ludzie zamawiali głównie piwnice. Są to prostsze konstrukcje, margines bezpieczeństwa w nich nie jest przystosowany do ostrzału. Teraz ludzie chcą bunkra z większą wygodne schody, dzięki którym można szybko zejść i pozostać na pełnej wysokości” – zauważa kierownik „Kovalenkositibudu”.
Kierownik sprzedaży firmy Pulsar Construction, która buduje również schrony żelbetowe, mówi, że schron bombowy pod klucz o powierzchni 14,5 mkw. będzie kosztował około miliona hrywien.
„Przestudiowaliśmy światowe doświadczenia, zapożyczyliśmy kilka pomysłów, ale samodzielnie opracowaliśmy konstrukcję. Wzięliśmy pod uwagę dostępność materiałów na Ukrainie i nasze doświadczenie w branży budowlanej” – mówi konsultant.
Firma oferuje modułowe magazyny ramowe, które można szybko zainstalować.
„Wymiary i kształt uzależnione są od możliwości transportu kontenera drogą lądową. Projekt ma szerokość 2,4 metra, wysokość 2,15 metra i długość 6 metrów, ale można go przedłużyć do 12 metrów. , wtedy logistyka będzie bardzo droga i skomplikowana biurokratycznie.” – dodaje kierownik sprzedaży.
Firma zauważa, że zakupem schronów są zainteresowani głównie przedstawiciele biznesu, ale nie ma jeszcze masowych zamówień.
Niektórzy producenci oferują gotowe rozwiązania. Na przykład firma Art Building z Zaporoża produkuje schrony przeciwbombowe w formie metalowych bunkrów.
Gotową konstrukcję układa się w wykopie na betonowej podkładce i wylewa na wierzch betonem o grubości 35 cm, po stwardnieniu przykrywa się warstwą ziemi. Korpus zasypu wykonany jest z blachy stalowej o grubości 4 mm i wzmocniony usztywnieniami i wzmocnieniami.
Magazyn firmy Art BuildingZDJĘCIE BUNKER.ART-BUILDING.ZP.UA
ZDJĘCIE BUNKER.ART-BUILDING.ZP.UA
Producent zapewnia, że schron ten jest przeznaczony do ochrony przed bombami lotniczymi i pociskami o działaniu odłamkowo-burzącym, gruzem zniszczonych budynków, dymem i trującymi gazami. Wykonują te wiaty o wymiarach wymaganych przez klienta.
„Mini schronienie o powierzchni 6 m2 kosztuje 23 000 dolarów (842 000 UAH według kursu NBU- EP ). Cena obejmuje produkcję, montaż, bio-toaleta i 200-litrowy zbiornik na wodę” wyjaśnia kierownik firmy Olga.