Nowa Pierwsza Dama Wielkiej Brytanii, żona premiera Rishi Sunaka Akshata Murthy pochodzi z zamożnej rodziny, nie potrafiła zbudować kariery jako projektantka mody, ale z powodzeniem zajmuje się innymi biznesami, a także woli płacić wielomilionowe podatki nie w Wielkiej Brytanii, ale w Indiach i nie pałają chęcią uzyskania obywatelstwa tego kraju.

Rishi Sunak poznał swoją przyszłą żonę, Hinduskę Akshatę Murthy, podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda, gdzie oboje małżonkowie realizowali MBA. W 2009 roku para pobrała się w Bangalore w Indiach, a później urodziły im się dwie córki. Jedna z nich otrzymała rosyjskie imię Anushka, co w sanskrycie oznacza „łaska”.

Akshata Murthy jest indyjską projektantką mody, ale jej sława bierze się nie z tego, ale z faktu, że jej ojcem jest założyciel dużej indyjskiej firmy informatycznej Infosys, hinduski miliarder Narayana Murthy, którego majątek szacuje się na 4,5 mld dolarów. Akshata Murthy, jak donosi wiele brytyjskich mediów, jest właścicielem 1% firmy swojego ojca, a jej majątek szacuje się na ponad 700 mln funtów, co czyni ją bogatszą od samego króla Karola III.

Z powodu swojej żony Rishi Sunak nie raz był krytykowany i wplątany w skandale. W marcu tego roku, po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie, ówczesny szef brytyjskiego skarbu został oskarżony o powiązania z Rosją. Faktem jest, że firma IT jego teścia Narayana Murthy’ego nadal działała w Rosji po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie, a jego żona została obwiniona o otrzymywanie „krwawych pieniędzy” z dywidend. Następnie Infosys ogłosił w kwietniu wycofanie się z rynku rosyjskiego.

POLECAMY: Brytyjczycy krytykują kandydata na premiera Sunaka za udział w debacie w butach z dziurą

W kwietniu tego roku wyszło również na jaw, że Akshata Murthy nie zrzekła się indyjskiego obywatelstwa i dzięki temu, jako osoba niebędąca rezydentem Wielkiej Brytanii, mogła uniknąć wysokich podatków od swoich dochodów z działalności gospodarczej uzyskanych w innych krajach. Według doniesień medialnych, Murti był w stanie uniknąć podatku od rocznych dywidend w wysokości około 11,5 miliona funtów, płacąc 30 000 funtów za pozostanie nierezydentem w Wielkiej Brytanii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version