We Włoszech mnożą się apele o utrzymanie czasu letniego przez cały rok ze względu na korzyści finansowe i ekologiczne. 190 milionów euro zaoszczędzono w kraju na rachunkach za energię w ciągu siedmiu miesięcy czasu letniego; uniknięto też emisji 200 tysięcy ton dwutlenku węgla- podała krajowa agencja do spraw sieci elektrycznej (Terna) w związku z przejściem na czas zimowy z soboty na niedzielę.

Kampanię o zachowanie czasu letniego prowadzi między innymi Stowarzyszenie Medycyny Środowiska, które zebrało ponad ćwierć miliona podpisów pod petycją w tej sprawie. Argumentuje, że przy tak wysokich obecnie kosztach energii w przyszłym roku można by dzięki temu zaoszczędzić 2,5 miliarda euro.

Wystąpiono także z postulatem do nowej premier Giorgii Meloni o eksperymentalne przedłużenie czasu letniego co najmniej o miesiąc.

Jak zauważył Alessandro Miani ze stowarzyszenia, zebranie ponad 250 tysięcy podpisów oznacza, że już przekroczona została, i to znacznie, liczba wymagana do złożenia wniosku o rozpisanie referendum.

Pomysłodawcy tej petycji nie wykluczają oficjalnego wystąpienia o rozpisania referendum w sprawie uchylenia przepisu o przejściu na czas zimowy.

Parlament Europejski przyjął rezolucję legislacyjną w sprawie zniesienia czasu letniego  410 głosami, przy 192 głosach przeciw i 51 wstrzymujących się. Zgodnie z nową zasadą, kraje europejskie, które zdecydują się zachować czas letni, nie powinny już w przyszłości regulować swoich zegarów.

Zatwierdzony tekst reprezentuje stanowisko Parlamentu Europejskiego w przyszłych negocjacjach z ministrami UE w sprawie ostatecznego sformułowania prawodawstwa. W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie w lutym 2018 r. Parlament zwrócił się do Komisji o ocenę dyrektywy w sprawie czasu letniego i, w razie potrzeby, przedstawienie wniosku w sprawie jej zmiany. Po ocenie, w której otrzymano 4,6 mln odpowiedzi, z czego 84 % opowiadało się za zakończeniem wprowadzania zmian w harmonogramie , Komisja przedstawiła wniosek, który będzie musiał zostać uzgodniony między Parlamentem a Radą, aby wejść w życie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version