Od 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla każdego budynku. Dodatkowe opłaty nie ominą osób, które zechcą sprzedać, wynająć czy wyremontować dom lub mieszkanie. Za brak dokumentu mają grozić wysokie, nawet kilkutysięczne kary.

Świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązują w Polsce od kilkunastu lat i dotyczą nieruchomości wybudowanych po 2009 roku, a także mieszkań i domów przeznaczonych
do sprzedaży. Sporządzany dokument zawiera informacje o zapotrzebowaniu budynku na energię, z uwzględnieniem m.in. oświetlenia, utrzymania temperatury czy podgrzewania wody.

Przegłosowana niedawno i podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa, której celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych wymogów, znacznie rozszerza liczbę gospodarstw domowych, które będą musiały sporządzić ten certyfikat. Zmiany wejdą w życie od kwietnia 2023 roku.

Po wejściu w życie przepisów, nad którymi pracowali parlamentarzyści, wymóg wyrobienia świadectwa energetycznego będzie dotyczył każdego budynku (także wybudowanego przed 2009 rokiem) indywidualnego lub rodzinnego. Certyfikat będą musiały wyrobić osoby wynajmujące swoje mieszkania lub planujące sprzedaż.

Podczas kontroli audytor sprawdzi używany piec, ogrzewanie, instalacje, drzwi, okna, a także parametry izolacyjne nieruchomości. Istotna jest również ilość kondygnacji, data oddania do użytku czy technologia, w jakiej wniesiono budynek.

Cena świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi od 400 do 1 000 złotych i w dużej mierze zależy od lokalizacji. Najwięcej zapłacimy w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, natomiast na tańsze oferty możemy liczyć w mniejszych miejscowościach.

Wydawane certyfikaty będą ważne przez okres 10 lat. Należy jednak pamiętać,
że po każdym remoncie, zmieniającym zużycie energii, konieczne jest ponowne wyrobienie dokumentu. Po wejściu w życie nowej ustawy certyfikaty uzyskane we wcześniejszym okresie nadal zachowują swoją ważność.

Obowiązek montażu systemów automatyki i sterowania od 2025

Nowelizacja ustawy wprowadzi obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

W przyjętym projekcie ustawy czytamy: właściciel lub zarządca budynku, jeżeli jest to uzasadnione technicznie i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r., wyposaża budynek niemieszkalny z systemem:

  1. ogrzewania lub połączonym systemem ogrzewania i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej ponad 290 kW,
  2. klimatyzacji lub połączonym systemem klimatyzacji i wentylacji o nominalnej sumarycznej mocy chłodniczej ponad 290 kW

– w system automatyki i sterowania dla budynków.

Za brak świadectwa energetycznego budynku grożą kary!

W przepisach uwzględniono kary zarówno dla audytorów energetycznych, jak i właścicieli nieruchomości.

  • dla osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń,
  • dla właścicieli nieruchomości za niedołączenie dokumentu np. w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości – grozi za to kara grzywny – jej górna granica nie została podana w ustawie.

Warto też wspomnieć, że nowelizacja ustawy zobowiązuje ministra do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do realizacji długoterminowej strategii renowacji budynków służącej wspieraniu renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

4 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version