Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ustalili, że Jarosław Kaczyński vel „Balbina” szykuje kolejną kiełbasę wyborczą. Tym razem jak wynika z publikacji „Balbina” miała wyrazić zgodę na wypłacenie również piętnastej emerytury w przyszłym roku.

POLECAMY: Jak PiS mami emerytów dodatkowymi świadczeniami i wysoką waloryzacją

Według informacji „Gazety Wyborczej”, na szefostwo antypolskiej partii Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wypłacenia piętnastej emerytury miała naciskać grupa posłów tej partii. „Prezes” rządzącego ugrupowania podobno wyraził zgodę na wypłacenie kolejnego świadczenia dla polskich seniorów.

„Piętnastka” ma być jednorazowym świadczeniem, wypłaconym tylko w przyszłym roku. Nie będzie obejmować kryterium dochodowego w przeciwieństwie do „czternastki”, gdzie pełną pulę otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza 2,9 tysiąca złotych brutto. Jeśli faktycznie jest to prawdą i przepisy w tym zakresie wejdą w życie świadczenie to będzie, należało traktować jako typową kiełbasę wyborczą, która ma zachęcić seniorów do oddawania głosu na upadłą partię.

15. emerytura – kolejne świadczenie dla seniorów

Przypomnijmy, od 2019 roku seniorzy mają zagwarantowaną 13. emeryturę, a w sierpniu roku bieżącego po raz pierwszy otrzymali „czternastkę”. Według zapowiedzi, w przyszłym roku to świadczenie również ma zostać wypłacone. Teraz na horyzoncie pojawia się również „piętnastka”.

W przeszłości o 15. emeryturze pozytywnie wypowiadał się prezydent Andrzej Duda. „Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany” – powiedział prezydent, cytowany przez Onet.

Tymczasem do planów rządu sceptycznie podchodzą eksperci. Prezes Instytutu Emerytalnego, Antoni Kolek, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zwraca uwagę, że wypłata piętnastych emerytur może odbić się na polskiej gospodarce:

Gdy władze podnoszą stopy procentowe, żeby zahamować inflację, dorzucanie pustego pieniądza osłabia efekt wyższych stóp i stymuluje inflację

Minimalna emerytura w 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version