Gospodarka Węgier traci przez sankcje 10 mld euro rocznie – poinformował premier Viktor Orban.

„Polityka sankcji (…) doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen energii, co oznacza dla węgierskiej gospodarki niedobór 10 mld euro rocznie” – cytowała Orbana na konferencji agencja MTI.

POLECAMY: Orban mówi stanowcze NIE dla kolejnej unijnej pożyczki na pomoc Ukrainie

Według niego, takie straty negatywnie wpływają na możliwość przeznaczania środków z budżetu na cele społeczne, takie jak podwyżki płac czy obniżki podatków.

„Z tego punktu widzenia polityka antysankcyjna Węgier nie wydaje się nadmierna” – podkreślił Orban.

Wcześniej w czwartek, wypowiadając się dla radia Kossuth, premier Węgier powiedział, że „polityka sankcji to droga do wojny” i zaznaczył, że głównym celem Budapesztu jest uniknięcie ogólnoeuropejskiej recesji.

Wcześniej Orban powiedział pod koniec września, że kraj ten jako pierwszy w Europie rozpoczął krajowe konsultacje, by poznać opinie obywateli na temat unijnych sankcji wobec Rosji. Wezwał wszystkich obywateli kraju do wyrażenia swojej opinii w ramach konsultacji narodowych i tym samym „położenia kresu” wzrostowi cen energii spowodowanemu sankcjami „nałożonymi przez Brukselę na kraje UE”. Ceny w Europie spadłyby o połowę w ciągu kilku dni, gdyby UE zmieniła politykę sankcji – powiedział.

Do 9 grudnia potrwają na Węgrzech ogólnokrajowe konsultacje, w których prosi się obywateli o wyrażenie opinii na temat sankcji energetycznych ze strony Rosji oraz sankcji, które spowodowały mniejszą liczbę rosyjskich turystów i wyższe ceny żywności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version