Działania pomocowe w obecnym kryzysie muszą być bardziej celowane i tymczasowe — powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Według niej rząd stara się tak kształtować politykę fiskalną i źródła finansowania, żeby nie wszystkie elementy pomocy szły w ciężar środków budżetowych.

POLECAMY: Skarbiec Narodowy Pusty! MF przyznaje, że zaczyna brakować pieniędzy na nowe wydatki »rządu«

Na duże projekty społeczne przestrzeni nie ma – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, podkreślając jednocześnie, że programy społeczne, które już funkcjonują, zostaną utrzymane. Dodała, że ostatnie lata to okres wyjątkowych wyzwań dla gospodarki – pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny. – Ale w tym trudnym okresie musimy także szukać szans – zaznaczyła.

– Programy społeczne – na pewno te, które funkcjonują, zostaną utrzymane. (…) Deficyt jest w uzasadniony sposób wyższy, ale to są ciągle bezpieczne wartości i takie powinny pozostać. W ramach prac rządu, naszych spotkań, my też rozmawiamy o tym, gdzie pewnych oszczędności i racjonalizacji wydatków poszukiwać. Ale biorąc też pod uwagę to, że mamy szereg wyzwań, które jednak tych wydatków wymagają – jak obronność, zdrowie, czy inwestycje – powiedziała Rzeczkowska w trakcie Kongresu Federacji Przedsiębiorców Polskich w Warszawie.

— Jak spotykam się z moimi kolegami — ministrami finansów z krajów Unii Europejskiej — mówimy o tym, że teraz środki czy działania, które są związane z obecnym kryzysem, powinny różnić się od tego, co robiliśmy, czego się nauczyliśmy w trakcie pandemii COVID-19. Muszą być bardziej celowane, również tymczasowe. Pewne dopasowanie środków do potrzeb, ale też poszukiwanie różnych źródeł finansowania — powiedziała Rzeczkowska w trakcie Kongresu Federacji Przedsiębiorców Polskich w Warszawie.

Zobacz także: Gigantyczna dziura w kasie ZUS

— Tarcze energetyczne czy tarcza gazowa, nad którą pracujemy, to nie jest tylko finansowanie ze środków budżetu państwa, ale również w pewnym zakresie z dodatkowych dochodów, które firmy energetyczne czy gazowe uzyskują w związku z wyższymi cenami energii. Ale też poszukiwanie środków ze sprzedaży praw do emisji C02, tzw. ETS — dodała.

Według Rzeczkowskiej rząd stara się tak kształtować politykę fiskalną i źródła finansowania, żeby nie wszystkie elementy pomocy szły w ciężar środków budżetowych.

— Ale też nie możemy zapominać, że pewien element solidarności, pomocy obywatelom, gospodarstwom domowym czy MŚP jest niezbędny i to robimy — dodała.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version