Stabilne rozwiązanie dla pokoju na Ukrainie musi zawierać porozumienie między USA a Rosją – powiedział gazecie „Kleine Zeitung” austriacki dyplomata Emil Brix, były ambasador Austrii w Rosji, a obecnie szef Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu.

POLECAMY: Media: Zachód uważa, że ​​zima będzie zachętą do negocjacji między Rosją a Ukrainą

„Jest jasne, że stabilne rozwiązanie musi zawierać porozumienie między USA i Rosją, ponieważ NATO jest również zaangażowane (…) i musimy również zapewnić, że strona rosyjska nie użyje broni jądrowej”. Obie te kwestie mogą zostać wyjaśnione jedynie w drodze negocjacji między Rosją a USA. Ale nie ma zbyt dobrych sygnałów. Moskwa niedawno przełożyła planowane wspólne rozmowy rozbrojeniowe. Z kolei Stany Zjednoczone stawiają na odstraszenie Rosji od użycia broni jądrowej… To jednak nie ułatwia rozmowy – powiedział dyplomata.

Kreml zaznaczył, że w Rosji nikt nie mówi o broni atomowej, taką retorykę słyszy się w Europie.
Według Brixa zarówno Waszyngton, jak i UE uważają, że „istnienie Ukrainy powinno być zapewnione i powinny być gwarancje”, np. w formie traktatu. Z drugiej strony dyplomata stwierdził, że te gwarancje mogą nie wystarczyć, gdyż poprzednie memorandum budapeszteńskie zostało ostatecznie naruszone. Dlatego „Ukraina musi mieć zdolność do obrony wojskowej przed Rosją, jak to jest w zwyczaju każdego neutralnego państwa” – powiedział Brix.

„Może to nie jest najprzyjemniejszy scenariusz (uzbrajanie Ukrainy na ewentualną konfrontację z Rosją – red.), ale najbardziej prawdopodobny jest taki, że powinien istnieć również militarny środek odstraszający wobec Rosji” – uważa.

Wcześniej, po rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie planuje rozmów z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, ale jest potencjalnie gotowy do ich przeprowadzenia w przypadku, gdy Rosja podejmie niezbędne kroki w celu rozwiązania sytuacji na Ukrainie. Wypowiedzi prezydenta USA o możliwości kontaktów z przywódcą Rosji nie oznaczają zmiany jego stanowiska w sprawie sytuacji wokół Ukrainy – powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Carine Jean-Pierre.

Prezydent USA Biden skutecznie powiedział, że negocjacje z Rosją są możliwe dopiero po opuszczeniu przez Putina Ukrainy, ale to niemożliwe, trwa operacja specjalna – powiedział w piątek rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

MSZ Rosji powiedziało wcześniej, że Kijów jest nastawiony raczej na eskalację niż na negocjacje.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version