Kraje Unii Europejskiej w przyszłym roku nadal będą borykać się z trudnościami w dostawach energii – powiedziała w wywiadzie dla japońskiej telewizji NHK europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

POLECAMY: Bloomberg: Pułap cen rosyjskiej ropy wskazuje na słabość Zachodu

Dodała, że poważny kryzys energetyczny w krajach europejskich będzie trwał w przyszłym roku, ponieważ dostawy są ograniczone mimo wszelkich wysiłków. Obwiniała Rosję, mówiąc, że „Rosja wypowiedziała Europie wojnę energetyczną”.

Mamy zwiększone dostawy gazu z Norwegii, z którą jesteśmy połączeni gazociągiem, oprócz tego prowadzimy dodatkowe dostawy LNG z rynku światowego i magazynowanie gazu – powiedziała Simson.

Niemniej jednak dostawy są ograniczone i kryzys energetyczny będzie trwał w przyszłym roku – stwierdziła. Jednocześnie z optymizmem patrzyła na potencjał wodoru w zastępowaniu węgla.

„Można go transportować na duże odległości i wykorzystywać w fabrykach, a dzięki niemu będzie można pozbyć się węgla. Potencjał zielonego wodoru z farm wiatrowych i innej energii odnawialnej jest ogromny. Do 2030 roku ceny wodoru będą konkurencyjne w stosunku do surowców kopalnych” – oceniła Simson.

Europa bez ropy?

Europa od tego roku będzie żyła bez rosyjskiej ropy – skomentował na Twitterze Michaił Uljanow, stały przedstawiciel Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, w sprawie uzgodnionych w UE limitów cenowych na rosyjską ropę.

„Od tego roku Europa będzie żyła bez rosyjskiej ropy. Moskwa dała już do zrozumienia, że nie będzie dostarczać ropy do tych krajów, które popierają antyrynkowy pułap cen. Poczekamy. Bardzo szybko UE oskarży Rosję o używanie ropy jako broni” – napisał Uljanow.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version