Niemiecki polityk (partia SPD) Bernd Lange, szef komisji Parlamentu Europejskiego ds. handlu międzynarodowego, uważa, że konieczne jest złożenie skargi na USA w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z podpisaną przez prezydenta USA Joe Bidena ustawą o obniżeniu inflacji (IRA).

„Konieczne jest, aby UE złożyła skargę do WTO szybko, w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – powiedział Lange w rozmowie z Funke Mediengruppe. Powiedział, że dzięki temu będzie jasne, że działania USA są wyraźnie niezgodne z zasadami WTO.

„Zakładam, że w trakcie negocjacji można jeszcze uzgodnić pewne drobne zmiany dotyczące wdrożenia IRA. Ale myślę, że merytorycznie niewiele się zmieni, bo ustawa została już uchwalona” – tłumaczył Lange.

Powiedział, że UE ze swojej strony powinna zwiększyć wsparcie dla swojego przemysłu. „Powinniśmy też sprawdzić, czy możemy obniżyć ceny energii elektrycznej dla przemysłu, obecnie są one dziesięć razy wyższe niż w USA” – wyjaśnił Lange.

Inny eurodeputowany, przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej ds. polityki gospodarczej Markus Ferber, również w wywiadzie dla Funke Mediengruppe wezwał do twardego kursu wobec USA.

Według niego, jeśli strona amerykańska nie ustąpi teraz, Komisja UE powinna pomyśleć o uruchomieniu instrumentów ochrony handlu. Dodał, że istnieje wielka frustracja z powodu protekcjonistycznej polityki prezydenta USA. „Ustawa antyinflacyjna w USA grozi znacznym pogorszeniem trudnej sytuacji gospodarczej w Europie” – wyjaśnił Ferber.

Ustawa, podpisana w sierpniu przez prezydenta USA Joe Bidena, obejmuje rozszerzenie dotacji podatkowych na zakup samochodów elektrycznych, które są montowane w Ameryce Północnej i wykorzystują akumulatory wyprodukowane w USA z lokalnie wytwarzanych materiałów. Dokument, który administracja nazywa „Inflation Reduction Act”, przeznacza 370 mld dolarów na cele związane z czystą energią i klimatem, 64 mld dolarów na obniżenie kosztów leków i ubezpieczeń zdrowotnych.

UE nazwała ustawę dyskryminującą podobne produkty importowane z innych krajów. Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że nie wyklucza środków odwetowych, jeśli USA nie rozważą ponownie środków wsparcia dla biznesu zapisanych w ustawie o redukcji inflacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version