Mateusz Morawiecki stwierdził, że po tym jak państwo zajęło się sprowadzaniem węgla do Polski, w naszym kraju nastała „klęska urodzaju”. Polska zabroniła sprowadzania surowca z Rosji w kwietniu 2022 roku, unijne embargo weszło w życie w sierpniu 2022. Mimo to premier stwierdził, że problemy z zaopatrzeniem wynikały z „embargo Unii Europejskiej”.

Morawiecki o sytuacji z węglem. „Mamy klęskę urodzaju”

Węgiel po wybuchu wojny w Ukrainie i rządowej decyzji o wprowadzeniu natychmiastowego zakazu zakupu i wwozu węgla z Rosji błyskawicznie kilkukrotnie podrożał. Specjaliści wyliczyli, że na rynku zabraknie około 5 mln ton surowca używanego do ogrzewania domów. Rząd próbował rozwiązać problem wprowadzając cenę gwarantowaną za tonę węgla, prawo po wejściu w życie było jednak martwym. Z badań wynika, że ponad 600 000 gospodarstw domowych ogrzewanych „czarnym złotem” nie zdołała zgromadzić wystarczającej ilości opał na zimę. Premier stwierdził mimo to, że dzięki działaniom rządu mamy do czynienia z „klęską urodzaju”.

„Klęska urodzaju” węgla. Morawiecki o działania rządu

Szef rządu stwierdził, że z powodu embargo rząd musiał „mocno chwycić ster we własne ręce, zaproponować własne rozwiązania i potem je skutecznie zrealizować”.

  • Na rynku surowców po ataku Rosji na Ukrainę zapanował chaos. Nie było żadnych normalnych mechanizmów rynkowych, trzeba było je zastąpić mechanizmami sprawnego państwa – podkreślił Morawiecki.

Wskazał, że jednym z podstawowych problemów Polaków był problem z węglem, sugerując, że wynikał on z decyzji UE. W rzeczywistości rząd przeforsował zakaz sprowadzania surowca z Rosji na kilka miesięcy przed analogiczną decyzją Wspólnoty.

Morawiecki podkreśla, że Polaków czeka w tym roku trudna zima…

Na zakończenie swojego wystąpienia premier Morawiecki zaznaczył, że w jego opinii przed Polakami jednak trudna zima, która może przysporzyć nam wszystkim sporo problemów… „Przed nami trudna zima. Ta kalendarzowa się nie zaczęła, ale ta faktyczna puka do naszych drzwi” – zakończył Mateusz Morawiecki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

3 komentarze

  1. z obiecanych przez rząd milionów ton (brakuje 4 mln), samorządy otrzymały 90 tys ton. rząd nieudaczników, wciągnął samorządy do gry, a teraz uelastycznia zasady, wszak wegla dalej brak. sukces goni sukces. kp

  2. malgorzata krecicka on

    wysłali na Ukrainę węgiel a my mamy palić gównem sprowadzonym, który się nie pali, państwo Polskie tak dba o obywateliie

Napisz Komentarz

Exit mobile version